Kalns ir reljefa forma, kas paceļas virs apkārtējās teritorijas vismaz 200 m.
Kalni ir ne tikai uz sauszemes, bet arī jūru un okeānu dibenā.
 
Kalnu ainava.jpgZemūdens kalni.jpg
Kalnu ainavaZemūdens kalni
 
Kalni reti atrodas pa vienam līdzenumā. Vientuļi kalni parasti veidojas vulkānu izvirduma rezultātā, piemēram, Kilimandžaro Āfrikā. Visbiežāk kalni atrodas virknē cits aiz cita, veidojot kalnu grēdu. Starp kalnu grēdām atrodas ielejas. Tajās bieži tek upes. Kalnainos apvidos ielejās cilvēki būvē ciemus.
 
Kalnam tāpat kā pauguram ir virsotne, nogāze, piekāje. Kalnu grēdā katram kalnam ir sava virsotne, bet viena parasti ir visaugstākā. Pasaulē augstākā virsotne ir Everests Himalajos - 8848 metri virs jūras līmeņa. Eiropā augstākā virsotne ir Monblāns Alpos - 4807 metri virs jūras līmeņa. Zemākās vietas kalnu grēdā sauc par pārejām. Lai visvieglāk nokļūtu kalnu grēdas otrā pusē, tā jāšķērso pa pārejām.
 
Kalni_Mountains_Горы_apzīmējums.png
 
Kad kalni ir veidojušies?
Kalni ir dažāda vecuma. Lielākā daļa kalnu uz Zemes ir veidojušies pakāpeniski, ilgstošos Zemes virsas pārveidošanās procesos. Dažreiz pārmaiņas ir straujas - zemestrīce, vulkāna izvirdums. Šo procesu rezultātā gan veidojas jauni kalni, gan noārdās jau esošie.
 
Jaunus kalnus no veciem var atšķirt pēc izskata. Jauniem kalniem ir stāvākas nogāzes, smailākas virsotnes. Vecie kalni ir daudz lēzenāki, jo tos ir ārdījis gan vējš, gan ūdens, gan citi dabā notiekošie procesi.
Pasaules augstākie kalni
Uz Zemes ir vairākas lielas kalnu grēdas. Visaugstākā ir Himalaju kalnu grēda Āzijā. Tās augstākā virsotne ir Everests jeb Džomolungma. Eiropas augstākā kalnu grēda ir Alpi, tās augstākā virsotne - Monblāns. Ziemeļamerikā atrodas kalnu grēda Kordiljeri, augstākais tās kalns ir Makinlijs, bet Dienvidamerikā Akonkagva ir Andu kalnu grēdas augstākā virsotne. Āfrikā augstākais kalns ir Kilimandžaro, Austrālijā - Kostjuško, bet Antarktīdā - Vinsona masīvs.
 
kalni.png
 
Sameklē kalnu grēdas un augstākās virsotnes dažādās pasaules daļās!
  
Eiropas reljefa karte.png
Āzījas reljefa karte.png
Eiropa
 
Āzija
 
Ziemeļamerikas reljefa karte.png
Dienvidamerikas reljefa karte.png
Ziemeļamerika
 
Dienvidamerika
 
Āfrikas reljefa karte.png
Austrālījas reljefa karte.png
Āfrika
 
Austrālija un Okeānija
 
antarktdaМонтажная область 1.png
Antarktīda
 
Atsauce:
Vilks, Gribuste, Vilciņa. Dabaszinības 4. klasei. - Lielvārds, 2005. - 62.-63.lpp.