Kā noteikt debespuses?
Piemērs:
Aplūko fotogrāfiju!
 
mezs_vakars.jpg
 
Jūs ar draugiem visu dienu esiet pavadījuši mežā. Ir vakars. Kādā virzienā jādodas, lai izietu no meža?
 
Tā kā ir vakars, Saule atrodas rietumos. Ja jums līdzi ir karte vai esiet iegaumējuši, kādā virzienā iegājāt mežā, pēc Saules var atrast pareizo virzienu.
Svarīgi!
Saule ir ļoti spoža, tāpēc uz to nevar skatīties tieši virsū! Skatoties Saules virzienā, aizklāj acis ar roku, lieto cepuri ar nagu un labas saulesbrilles. Nekad neaplūko Sauli ar tālskati, fotoaparātu vai videokameru!
Cilvēki jau sen ir ievērojuši, ka Saule aust austrumos, pa dienu atrodas dienvidos, bet vakarā riet rietumos. Tās ir trīs debespuses. Ceturtā debespuse ir ziemeļi - tur Saules nav nekad. Ziemeļi ir pretēja debespuse dienvidiem, bet austrumi - rietumiem. Ir pieņemts ziemeļu virzienu norādīt uz augšu:
 
debespuses.jpg
 
Svarīgi!
Debespuses ir ziemeļi, dienvidi, austrumi un rietumi. Debespuses nosaka pēc Saules kustības debesīs - Saule lec austrumos, pa dienu ir dienvidos, bet riet rietumos.
Ja zina debespuses, dabā var orientēties (atrast virzienu) pēc Saules. Piemēram, ja no rīta tu ej mežā un  Saule austot tev spīd no kreisās puses, tad kreisajā pusē ir austrumi. Pamazām Saule pārvietosies uz dienvidiem un rietumiem. Kad pagriezīsies, lai ietu atpakaļ, austrumiem jābūt labajā pusē. Vakarā Saule būs pārvietojusies uz rietumiem un spīdēs kreisajā pusē. Pamēģini attēlā zemāk izsekot, kurā pusē spīd Saule zēna pastaigas laikā!
 
zens_suns_saule1.jpg
 
Virzienu mežā var atrast arī pēc citām pazīmēm. Sūnas un ķērpji uz kokiem un akmeņiem labāk aug ziemeļu pusē, jo tā mazāk izžūst. Karstā laikā no priežu un egļu stumbriem dienvidu pusē izdalās vairāk sveķu (lipīga, bieza, dzeltenīga viela ar spēcīgu smaržu). Skudras savus pūžņus parasti būvē koku dienvidu pusē.
 
Noteikt virzienu pēc Saules nav viegli. Dažādos gadalaikos Saule paceļas dažādā augstumā. Tā kā Saule visu dienu kustās, grūti izsekot tās virziena maiņai. Arī citas pazīmes ne vienmēr ir vienkārši izmantot. Lai orientēties būtu vieglāk, cilvēki izmanto kompasu.
 
kompass.jpg
 
Kompasa adata vienmēr rāda uz ziemeļiem. Uz kompasa ziemeļus bieži apzīmē ar N (no angļu valodas vārda ziemeļi - north), dienvidus - S (south), rietumus - W (west), bet austrumus - E (east).
 
Ar kompasu var orientēties gan dabā, gan arī pēc kartes. Piemēram, ja tu dodies mežā kompasa adatas virzienā uz ziemeļiem, tad atpakaļ jādodas pretējā virzienā uz dienvidiem.
 
Kartē parasti ir norādītas debespuses. Pie kartes pieliek kompasu tā, lai kompasa ziemeļu virziens sakrīt ar kartes ziemeļu virzienu. Ja zini vietu, kur atrodies, ir skaidrs, uz kuru pusi jādodas, lai sasniegtu vajadzīgo vietu.
 
Karte_kompass900_600.jpg
 
Plašāku materiālu par to, kā atrast virzienu un uzvesties mežā, vari lasīt šeit.
 
Atsauce:
www.flickr.com/photos/lyonheart/432147965/sizes/l/in/photostream/
www.lielvards.lv/pub/download.php?id=51
www.dogclipart.com
http://www.hochseilgarten-kraichgau.de/orientierung.html
www.tavsmezs.lv