Dienas gaitā Saules augstums virs Zemes mainās.
Latvijā Saule parasti lec austrumu pusē, tad slīpi ceļas augstāk uz dienvidu pusi. Precīzi virzienā uz dienvidiem Saule ikreiz paceļas visaugstāk. Tieši pēc šīs pazīmes dažkārt nosaka precīzu dienvidu virzienu. Tālākās dienas gaitā tās augstums samazinās, līdz rietumu pusē tā slīpi sasniedz apvārsni un noriet.
 
Saules ceļš no rīta.png
 
Zīmējumā redzams saules ceļš dienas pirmajā pusē. Ik pa stundai Saule ir pārvietojusies pa labi un nedaudz arī augšup. No novērotāja skata punkta Saules kustība šķietami atrodas uz vienas taisnes, tik jāmaina skata virziens.
 
Saule no rīta.jpg
 
No rīta Saule atrodas nelielā augstumā virs apvāršņa. Ir vēss. Aukstākajā ziemas laikā tieši šajā laikā gaisa temperatūra ir viszemākā.
Pamazām, Saulei paceļoties augstāk virs apvāršņa, kļūst siltāks.
 
Saule dienā.jpg
 
Dienas vidū Saule ir visaugstāk virs apvāršņa.
Ziemas beigās šajā laikā Saule silda tā, ka sāk kust sniegs. Vasarā dienas vidū ir viskarstākais laiks.
Jebkurā gadalaikā dienas vidus ir siltākā diennakts daļa, ja vien nenotiek straujas laikapstākļu izmaiņas.
 
Saule vakarā.jpg
 
Vakarā Saule atkal tuvojas apvārsnim rietumu pusē. Kļūst arvien tumšāks un vēsāks.
Bieži tieši saulrietā norimst vējš, tāpēc uz brīdi var likties, ka kļūst siltāks. Tomēr, kad Saule noriet, kļūst daudz vēsāks kā bija pa dienu.
 
Atšķirīgs Saules augstums ir arī dažādos gadalaikos
PIC-259.svg
 
Ziemā Saules ceļš virs horizonta ir viszemākais un visīsākais. Zeme saņem maz gaismas un siltuma. Dienas ir īsas, ir auksti. Pavasarī un rudenī Saule pārvietojas pie debess vidējā augstumā. Zeme saņem vidēju siltuma un gaismas daudzumu. Vasarā  Saules diennakts ceļš iet visaugstāk un tas ir visgarākais. Dienas ir garas, ir karsti.
 
Vairāk par gadalaiku maiņu lasi 3. klases tematā Gadalaiki Latvijā.