Uzsākot braukt vai bremzējot ar automašīnu, vilcienu vai citu transporta līdzekli, ikviens ir novērojis kustības īpašību, kad ķermenis vai kādas nepiesprādzētas lietas arī sakustas pretēji tā brīža kustībai, jo ķermenis cenšas saglabāt miera stāvokli vai bremzējot, notiek kustības saglabāšana. Šo īpašību sauc par inerci, un to var novērot un pārbaudīt vairākās ikdienas situācijās.
 
Inerce - ķermeņa īpašība saglabāt kustību vai miera stāvokli pirms kustības uzsākšanas, kā arī tieksme pretoties ātruma maiņai.
Velosipēdistam ātri brauc un spēcīgi nobremzējot vai iebraucot kādā ķermenī, pastāv risks, ka inerces rezultātā viņš pārlidos pāri stūrei.
 
shutterstock_443827051.jpg
 
Braucot automašīnā, straujos līkumos inerces dēļ pasažieri sasveras uz vienu vai otru pusi.
 
shutterstock_1823050190.jpg
 
Smagas mucas ir grūti iekustināt, bet pēc tam inerces rezultātā tās turpina ripot un ir grūti apstādināt.
 
shutterstock_325879001.jpg
 
Inerces īpašības var novērot un pārbaudīt dažādos eksperimentos. Rati ar bumbām slīd, tad atduroties pret šķērsli tie apstājas, tomēr bumbām saglabājas tendence kustību turpināt.
 
YCUZD_220906_4434_Inertia_Inerce_1.png
 
Viegli izdarāms eksperiments ir redzams attēlā, kur strauji izvelkot papīra lapu, uz kuras atrodas monēta, var novērot monētas tendenci palikt uz vietas, tādejādi iekrītot glāzē. Pēc šī principa darbojas triks - galdauta izraušana.
 
YCUZD_220906_4434_Inertia_Inerce_2.png 
 
YCUZD_220906_4434_Inertia_Inerce_3.png
Svarīgi!
Inerce ir atkarīga no masas. Ķermeņiem ar lielāku masu piemīt lielāka inerce.
Papildu pa par inerci var iepazīties šajā video.