Jau desmit dienas pēc grūtniecības iestāšanās sievietes asinīs un urīnā var konstatēt dzimumhormonus, kuri liecina par grūtniecību. Grūtniecības noteikšanas testus var iegādāties aptiekā.
 
LH_resized.jpg
Grūtniecības testi maina krāsu, atkarībā no hormonu klātbūtnes pārbaudāmajā šķidrumā. Katram testam ir pievienota lietošanas pamācība.
 
Par grūtniecības iestāšanos liecina arī citas pazīmes. Sievietei vairs nenotiek menstruācijas. Var būt arī slikta dūša, galvas reibonis, tieksme ēst kādus noteiktus ēdienus.
 
Ja ir iestājusies grūtniecība, ir obligāti jādodas pie ārsta, lai veiktu nepieciešamās veselības pārbaudes.
 
Grūtniece var darīt ierastos darbus, tomēr viņai ir jāievēro darba, atpūtas un uztura režīms, lai nodrošinātu vesela bērna piedzimšanu. Topošā māmiņa nedrīkst smēķēt. Smēķēšana rada skābekļa trūkumu auglim, tāpēc bērns var piedzimt priekšlaikus un slimot ar dažādām elpošanas sistēmas slimībām. Alkohola un narkotiku lietošana, īpaši pirmajā grūtniecības pusē, rada sirds un asinsrites funkciju traucējumus, kuru dēļ bērnam var būt iedzimtas sirdskaites. Var rasties arī nervu sistēmas darbības traucējumi.
 
Vecākiem alkoholiķiem var piedzimt bērns, kas jau kopš dzimšanas ir alkoholiķis, jo ir pieradis saņemt alkoholu no mātes asinīm. Salīdzinājumā ar citiem zīdaiņiem viņš raud vairāk, jo organisms prasa ierasto alkohola devu.
 
Grūtniecības laikā ir jāizvairās no medikamentu lietošanas. Nepieciešamības gadījumā tos drīkst lietot ārsta uzraudzībā. Grūtniecei nav jāēd par diviem, bet jāraugās, lai uzturs būtu pilnvērtīgs. Ja grūtniece uzņem pārāk maz kalcija, viņai bojājas zobi, jo auglim nepieciešamais kalcijs  tiek paņemts no mātes zobiem un kauliem.
 
Topošajai māmiņai ir jāstājas medicīniskajā grūtniecības uzskaitē pie ārsta. Ārsts novēros mazuļa attīstību ultrasonogrāfijas izmeklējumu laikā, sekos grūtnieces asinsspiediena un asins sastāva izmaiņām - lai mazulis attīstītos normāli un dzemdībās nebūtu sarežģījumu.
 
C0063328-Pregnant_woman,_ultrasonography-SPL.jpg
Ultrasonogrāfijas pārbaude nav sāpīga un nesagādā diskomfortu.
 
Ultrasonography-Imaging.jpg
Pēc attēla ārsts var noteikt, vai mazuļa attīstība noris normāli. Ja vecāki vēlas, var uzzināt arī gaidāmā bērniņa dzimumu.
 
Grūtniecība ir papildus slodze sievietes orgāniem, piemēram, sirdij un nierēm, tāpēc viņai ir biežāk jāatpūšas. Satiksmes līdzeklī grūtniecei ir jāpiedāvā apsēsties, kā arī jāpalīdz panest smagas somas.
 
Mazulis dzird dažādas skaņas jau ilgi pirms piedzimšanas. Tāpēc ir ieteicams klausīties patīkamu mūziku.
 
Atsauce:
Cilvēka anatomija, fizioloģija, higiēna 9. klasei./ Maruta Kusiņa. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2007. - 200 lpp.:il. - izmantotā literatūra: 160. - 1161.lpp
Attēli no http://www.medicexchange.com/news/2010/11/engineered-metamaterials-for-image-quality-advancement-in-ultrasonography/
http://www.sciencephoto.com/media/126447/enlarge
http://9menesi.bravehost.com/ovulacija.html