Skeleta muskuļi veido vairāk nekā 40 % ķermeņa masas. Tie ir piesaistīti pie skeleta ar šķiedraino saistaudu kūlīšiem, kurus sauc par cīpslām. Katrs skeleta muskulis sastāv no daudzām muskuļšķiedrām, kuras ir sakārtotas kūlīšos.
 
muskula_uzbuve.png
 
Kad muskuļi saraujas jeb kontrahējas, tie saīsinās. Katrā muskuļšķiedrā ir mikroskopiski pavedieni miofibrillas ar gaišām un tumšām joslām. Muskulim saraujoties, joslas pārklājas - it kā sabīdās.
 
Muskuļi var tikai sarauties, bet nevar izstiepties. Līdz ar to ir nepieciešams, lai skeleta muskuļi darbotos pāros. Ja viens āra muskulis locītavu saliec un tuvina locekli ķermenim, tad otrs - locītavu iztaisno un locekli atliec.
 
flexextersors244.jpg
Kad saraujas augšdelma divgalvu muskulis, roka saliecas. Saraujoties augšdelma trijgalvu muskulim, roka atliecas. Divgalvu muskulis šajā laikā ir atslābis.
Video par muskuļu darbu: http://youtu.be/jxk5tFiGVSE
 
Pat tad, ja muskulis atpūšas, tam ir noteikts tonuss, jo dažas šķiedras ir kontrahējušas. Tonusam ir nozīme ķermeņa pozas saglabāšanā. Ja visu muskuļu, arī kakla, rumpja un kāju muskuļu šķiedras atslābtu, ķermenis sabruktu. Muskuļu darbam ir vajadzīga enerģija. Muskuļi iegūst enerģiju, oksidējot glikozi, ko piegādā asinis.
 
Skeleta kustības nodrošina gan rumpja, gan ekstremitāšu - roku un kāju muskuļi. Īpaši ir mīmikas muskuļi sejā. Ar vienu galu tie ir pieauguši pie kaula, bet ar otru - pie ādas. Tie veido mīmiku - dažādas sejas izteiksmes.
 
muscle-anatomy-chartv.jpg