Stāja ir poza, kādā cilvēks brīvi stāv bez īpašas muskuļu sasprindzināšanas.
NormalPostured.jpg
 
 Pareizu stāju raksturojošās pazīmes:
  • cilvēks stāv taisni;
  • galva un ķermenis atrodas vienā vertikālā līnijā;
  • pleci atvilkti atpakaļ un uz leju un atrodas vienādā augstumā;
  • lāpstiņas atrodas vienādā augstumā un vienādā attālumā no mugurkaula;
  • krūškurvis ir simetrisks;
  • mugurkaula fizioloģiskie izliekumi ir simetriski;
  • kājas ir taisnas, to garums ir vienāds, un nav plakanās pēdas.
 
Lai pareizu stāju saglabātu, ir jāievēro daži noteikumi.
 
4.jpg
 
Vajadzētu izvairīties no smagumu celšanas. Ja tas nav iespējams, tad pietupties, paņemt smagumu un tikai tad celties augšā turot muguru taisni. Nesot smagumus, to svars jāsadala vienlīdzīgi abās rokās, nevis pārāk jānoslogo tikai viena roka.
 
Pusaudžiem (13–17 gadi) nepieciešamas 60 minūtes vidējas intensitātes fiziskās aktivitātes katru dienu. Papildu nepieciešamas 20 minūtes augstas intensitātes fiziskās aktivitātes vismaz divas reizes nedēļā. Intensīva fiziskā aktivitāte ir tāda aktivitāte, kuras laikā ievērojami paātrinās elpošana. Tās varētu būt spēles ar sacensību elementiem - basketbols, futbols, utml.
 
Atrodoties pie datora, ik pēc 20–30 minūtēm jābūt pārtraukumam (jaunāko klašu skolēniem ik pēc 15–20 minūtēm), lai izkustētos un atpūtinātu acis.
 
3.jpg
 
 Bērnu vecumā var veidoties skeleta deformācijas.
media_l_237464.jpg
Bērnībā skeleta deformācijas veidojas, ja organismā ir D vitamīna un kalcija trūkums. Šo slimību sauc par rahītu. Tās rezultātā deformējas krūškurvja forma, kā arī kājas – tās ir vai nu ceļgalos izliektas uz āru (O veida), vai arī ceļgalos ieliektas uz iekšu (X veida).
 
alternative-sources-of-vitamin-d-768x513.jpg
Saules ultravioletā starojuma ietekmē ādā veidojas D vitamīns. Lai nodrošinātu D vitamīnu un kalciju uzturā, ieteicams lietot piena produktus, zivis, olas, sēnes, riekstus, pākšaugus un dārzeņus (sevišķi zaļos lapu dārzeņus).
Būtiski ir sekot līdzi D vitamīna līmenim asinīs (veicot analīzes), jo statistikas dati rāda, ka lielai daļai Latvijas iedzīvotāju ir pazemināts D vitamīna līmenis organismā.