Vadaudi
Vadaudi sastāv no pagarinātām šūnām. Augu stumbrā un lapās tie ir izvietoti vadaudu kūlīšos. Pa vadaudiem ūdens un tajā izšķīdušās minerālvielas no saknēm tiek vadītas uz stumbru un lapām, bet organiskās vielas - no lapām uz vielu patēriņa vai uzkrāšanas vietām.
 
xylem1[1].png
Pa koksnes vadaudiem ūdens un minerālvielas no saknēm pārvietojas uz augšu - uz lapām, ziediem, bet pa lūksnes vadaudiem - organiskās vielas no lapām uz sakni.
 
nelkes.png
 
Ievietojot baltus neļķu ziedus traukos ar pārtikas krāsvielu šķīdumiem, ūdens ar krāsvielām pa koksnes vadaudiem ceļas uz augšu un nokrāso ziedus atbilstoši pievienotajai krāsvielai. Arī Tu mājās vari veikt šādu eksperimentu - video angļu valodā: Kā nokrāsot ziedus. Pārtikas krāsvielas var nopirkt lielveikalos, bet neļķu vietā var ņemt citus baltas krāsas ziedus.
 
s.png
Pavasaros bērzu sula ar saknēs uzkrātajām cukura rezervēm sāk ceļot pa koksnes vadaudiem uz pumpuriem. To izmanto cilvēki, ieurbjot bērza stumbrā atveri, ievietojot caurulīti un iegūstot veselīgo bērza sulu.
 
Veidotājaudi
 
meristem-rxxd26.png
 
No veidotājaudiem veidojas pārējie auga audi. Tie atrodas gan auga dīglī, gan pieaugušā augā. Veidotājaudi sastāv no sīkām šūnām, kuras nepārtraukti dalās. Veidotājaudi izvietoti visās augošajās auga daļās.
 
t.png
 
Aplūkojot mikroskopā auga galotni, redzam sīkas, blīvi sakārtotas šūnas.
 
Atsauce:
Bioloģija 7. klasei.Ērika Nagle, Regīna Gribuste- Lielvārds, 2011.- 176lpp.:il. - izmantotā literatūra : 27.lpp.Attēli no:
http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/triple_aqa/transport_systems/transport_in_plants/revision/1/
http://1.bp.blogspot.com/-e707Ah7Xqj8/UAypdQ6hfjI/AAAAAAAAA20/pg9pl3-NRE8/s1600/IMG_6267.jpg
http://www.cybis.se/craft/birch/LL035028.jpg
http://justinebrown.edublogs.org/files/2012/05/meristem-rxxd26.jpg
http://preuniversity.grkraj.org/html/3_PLANT_ANATOMY_files/image002.gif