Āda – dzīvnieku un cilvēka ķermeņa ārējais apvalks.
Āda ir lielākais cilvēka orgāns, kas ir veidots no 3 slāņiem. Āda atdala cilvēka ķermeni no ārējās vides.
 
Cilvēka āda veic vairākas funkcijas, galvenās no tām:
  • pasargāt organismu no apkārtējās vides negatīvās iedarbības;
  • atdalīt organismu no ārējās vides;
  • nodrošināt vielu uzņemšanu un izvadīšanu;
  • nodrošināt nemainīgu organisma temperatūru.
YCUZD_20230807_5433_ādas uzbūve.jpg
Svarīgi!
Cilvēka āda ir veidota no 3 slāņiem - epidermas, dermas un zemādas.
Epiderma jeb virsāda ir ārējais ādas slānis, kas veidots no vārākām epitēlijšūnu kārtām. Visbiezākā epiderma ir uz plaukstām un pēdām, taču biezums vidēji variē no 0,03 līdz 1,5 mm. Virsādas dziļākos slāņos notiek aktīva epitēlija šūnu dalīšanās un augšana. Virsādā atrodas pigmenta šūnas - melanīns, kas nosaka ādas krāsu, jo vairāk melanīna, jo tumšāka āda. Ilgstoši uzturoties saulē, āda paliek tumšāka, jo tā ir kā organisma aizsargreakcija.
 
Derma jeb īstā āda pamatā veidota no saistaudiem. Īstā āda sastāv no daudz asinsvadiem, nerviem, receptoriem, matiņiem, tauku un sviedru dziedzeriem. Derma veic vairākas funkcijas - aizsardzību, termoregulāciju, vielmaiņas galaproduktu izvadīšanu, jušanu un rezerves vielu uzkrāšanu.
 
Zemāda ir veidota no tauku šūnām. Zemādas funkcija ir pasargāt organismu un nodrošināt termoregulāciju. Tauki kalpo arī kā rezerves barības vielas, gadījumā, ja tās ir nepieciešamas organismam.
Gļotāda - dobu orgānu iekšējais apvalks. 
Ar ārvidi saistītos orgānus klāj gļotāda, kas izdala gļotas, lai pasargātu organismu no mehāniskas, ķīmiskas iedarbības un slimību ierosinātājiem. Gļotāda atrodas elpceļos, gremošanas traktā, dzimumceļos, urīnizvadkanālā.
 
Cilvēka organismu sedz arī ādas pārveidojumi – mati, nagi.
 
Svarīgi rūpēties par ādas veselību - ievērot higiēnu un pilnvērtīgu uzturu, jo ādu ietekmē gan ārējas vides faktori, gan iekšējās vides faktori.