Teorija

Read and learn about imperative.
(Lasi un mācies par pavēles izteiksmi!)
Lai izteiktu pavēli ierosinājuma formā par pirmo vai trešo personu, lieto Let + personas vietniekvārds papildinātāja locījumā vai lietvārds.
  • Pirmā persona (papildinātāja locījumā) — vienskaitlī me, daudzskaitlī - us.
    Let me go. — Ļauj man iet.
     
  • Ja mēs kādu ielūdzam kaut ko darīt kopā, tad lieto Let us, kas veido saīsinājumu Let's.
    Let us go. — Iesim!
    Let's go to the cinema on Saturday. — Aiziesim un kino sestdien.
     
  • Lai veidotu nolieguma formu, lieto Let's not.
    Let's not forget to buy milk. — Neaizmirsīsim nopirkt pienu.
     
  • Trešā persona (papildinātāja locījumā) — vienskaitlī himher, it, daudzskaitlī them.
    Let him go. — Lai viņš iet.
    Let her go. Lai viņa iet.
    Let it go.Lai tas (tā) iet.
    Let them go.Lai viņi (viņas, tie, tās) iet.
     
  •  Var lietot arī lietvārdu.
    Let Uldis go home. Lai Uldis iet mājās.
    Let the children stay here.Lai bērni paliek šeit.
 
Atsauce:
K.Buks, E.Rusmane Īsa rokasgrāmata angļu valodas gramatikā. Rīga, 1990, "Zvaigzne", 98.lpp