Uzdevums:

1p.
Izlasi avotus J un K!
Atzīmē trīs faktus, kas apliecina, ka Augusts Dombrovskis rūpējās par sava uzņēmuma strādniekiem un viņu ģimenēm!
(Eksāmena darbā skolēnam patstāvīgi jānosauc trīs fakti, - par uzdevumu piešķir 3 punktus.)
 
Atbilde:
 
Avots J
Par uzņēmēju Augustu Dombrovski
Līdzko Augusts ir paaudzies, tā tēvs ņem viņu līdz zvejā. Pārsaluši velkot lomus, zvejnieki mēdz sasildīties krodziņā. (...) Augusts redz to, cik smagu nastu ģimenei - mātei, jaunākiem brāļiem un māsām uzliek šī "tradīcija", un nolemj nekad nebūt draugos ar grādīgiem dzērieniem. Septiņpadsmit gadu vecumā viņš dodas peļņā pie tēvoča kokzāģētavā. Ar centību, darba mīlestību un godīgumu izpelnās tēvoča uzticību. Viņam pat uztic kārtot naudas lietas, turklāt jauneklis ir apzinīgs, ka uzņēmums plaukst, bet jaunajam censonim veidojas uzkrājums ne tikai darba pieredzē vien... Drīz vien Augusts Dombrovskis atver savu kokzāģētavu, kļūdams par līdzīpašnieku, bet vēlāk par vienīgo saimnieku uzņēmumā.
1900. gadā viņš Mīlgrāvī uzbūvēja un uzturēja skolu un bērnudārzu strādnieku un citu mazturīgu ļaužu bērniem, kur mācības bija par brīvu. Tas bija pirmais bērnudārzs Rīgā. Pēc A. Dombrovska iniciatīvas tika izveidota Bezalkohola jeb atturības biedrība, kuras vajadzībām viņš par vairāk nekā 100 000 rubļiem Vecmīlgrāvī uzbūvēja namu "Ziemeļblāzma". Blakus par A. Dombrovska līdzekļiem un pēc viņa plāna tika izveidots skaists publiskais parks. 1908. gadā viņš Vecmīlgrāvī uzcēla Burtnieku namu, kas kļuva par pirmo latviešu rakstnieku un mākslinieku atpūtas un jaunrades vietu.
 
Avots K
A. Dombrovska testamenta fragments (1925. g.)
No sava tēva un mātes neesmu nekā vairāk mantojis kā sevi pašu. Visa manta (...) ir manis paša iegūta, pelnot paša rokām un pieliekot visus spēkus, bez mazākās sevis taupīšanas. "Darbs pārspēj visu" ir mana dziļākā atziņa.
 
Atsauce:
http://visc.gov.lv/vispizglitiba/eksameni/dokumenti/uzdevumi/2015/9klase/9kl_vesture_lv.pdf
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!