Uzdevums:

1p.
2. daļa
 
Rūpīgi iepazīstieties ar informācijas avotiem (aiz uzdevumiem)! Izlasiet uzdevumus un izpildiet tos! Atbildes varat uzrakstīt uz lapas un pēc tam salīdzināt ar dotajiem risinājumiem!
4. uzdevums
Kā O. Vācietis skaidro Līgo svētku izzušanu no kalendāra?(2 punkti)
5. uzdevums
Kādus argumentus Līgo svētku aizstāvībai izmanto O. Vācietis?(3 punkti)
Informācijas avoti
Avots A
Partija māca mūs rūpīgi vērtēt pagātnes mantojumu, izmantojot visu to, kas ir progresīvs un veicina mūsu augšupeju. Tas, kas neatbilst šīm prasībām, nav mums vajadzīgs, tas jāatmet. Par novecojušu, laika garam neatbilstošu ieražu atzīstama Līgo svētku jeb Jāņu slavināšana. Laikmetā, kad padomju cilvēks liek pamatus dižajai komunisma celtnei, nepareizi un nelietderīgi būtu celt godā pagānu ieražas. Darbaļaužu audzināšanai ir izmantojamas tikai progresīvas tradīcijas.
Atsauce:
Raksts laikrakstā „Cīņa” 1961. gada 24. martā
Avots B
Dzejnieks Ojārs Vācietis. „Es, piemēram, nevaru saprast, kāpēc no mūsu kalendāriem izkrituši Līgo svētki. Nevar būt, ka tas ir vienkārši korektora kļūdas dēļ, ka viņš būtu izlaidis. [..] Acīmredzot, no kaut kurienes ir kāds mājiens (rīkojums) bijis. [..] Ir dzirdētas runas, ka tie esot kaut kādi pagānu svētki. Mēs ar Līgo svētkiem zaudējam daudz no savas tautas daiļrades, arī no savām dainām Daudziem rakstniekiem ir jāpārkārto savi jau gatavi un jau izdotie daiļdarbi, kuros ir minēti Līgo svētki. [..] Pats galvenais, man liekas, ka ir diezgan stipri politiski tuvredzīgi neizmantot jau gatavu tradīciju, kam ir saknes tautā. Līgo svētki tiek svinēti starp pavasara un rudens darbiem, tie ir darba cilvēku svētki. Līgo svētkos sliņķus aplīgo daudz labāk, nekā to var izdarīt simts „Asās slotas” (Laikraksta „Cīņa” satīras pielikums) kopā.”
Atsauce:
Fragments no O. Vācieša runas Latvijas padomju rakstnieku savienības 5. kongresā 1965. gada 16. decembrī

Avots C
Pagājušajā svētdienā Padomju Latvijas jaunieši un jaunietes kopā visas mūsu neaptverami plašās Dzimtenes jaunatni ceturto reizi atzīmēja Jaunības svētkus, kas jau kļuvuši tradicionāli. [..] Svētkus ievadīja Padomju jaunatnes nedēļa. Septiņas dienas kultūras namos, uz parku estrādēm notika dažādi pasākumi – darba slavas dienas, jauniešu tikšanās ar revolucionāro cīņu veterāniem un darba varoņiem, draudzības svētki, kinofestivāli, karnevāla gājieni, tehniskās jaunrades un lietišķās mākslas izstādes. [..] Jaunatnes nedēļas pēdējā dienā pulksten 10. 00 no rīta sāka nolikt ziedus pie Vladimira Iļjiča Ļeņina pieminekļa. Komjaunieši un jaunieši dziļā pateicībā nolika pie mīļotā vadoņa pieminekļa lefkojas un neļķes, lilijas un rozes. Turpat pie pieminekļa jaunuzņemtajiem komjauniešiem izsniedza komjaunatnes biedra kartes.
Atsauce:
Raksts laikrakstā „Cīņa” 1961. gada 27. jūnijā
DSCF2528.JPGDSCF2527.JPG
  
  
Vai uzdevumu izprati?
Atbilde:

Atsauce:
"Valsts pārbaudes darbi 9. klasei 2004./ 2005. m. g.", R., 2005.
  
  
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!