Eksāmenā uzdevums formulēts šādi!
Analizē avotus A, D, E, G, H!
Izmantojot informācijas avotus un savas zināšanas, uzraksti 2 piemērus, kāpēc padomju režīmam bija iemesls baidīties no atklātas informācijas! 
 
Uzdevums:
Nosaki un atzīmē, kuri ir 2 iemesli, kāpēc padomju režīmam bija iemesls baidīties no atklātas informācijas!
  
Atbilde:
Papildjautājums:
Kurš PSRS vadītājs realizēja politiku, apzīmētu kā "atkusnis"?
 
Atbilde:
Avots A
Laikabiedru atmiņas par dzīvi Latvijas PSR 20. gs. 78. un 80. gados
1. laikabiedrs
"Radinieki un draugi bieži gāja viens pie otra ciemos, rīkojām sirsnīgas mājas ballītes un diskotēkas skolā. Mans tētis (tavs vectētiņš) strādāja apģērbu noliktavā, tāpēc reizēm varējām dabūt deficītu - labus importa kreklus un džemperus, reizēm Indijā ražotas džinsenes. Pateicoties darbavietai, tētim bija blats citās preču bāzēs. Mamma bija brigadiere pusvadītāju rūpnīcā "Alfa". Ar pārtikas preču dabūšanu ikdienā nodarbojās omīte, kura no rīta līdz vakaram ķemmēja tirgu un Rīgas veikalus. To sortiments no gada uz gadu kļuva aizvien trūcīgāks. Gaļu un desas izmeta vienu vai dažas reizes nedēļā, jau iepriekš zināmos laikos, tāpēc pirms tam jau bija izveidojušās garas rindas, kurās vienmēr stāvēja arī mūsu omīte (..). Tolaik lielā vērtē bija viss, ko kāds atveda no ārzemēm: košļājamās gumijas, skaņuplates, džinsi, pat tukšas alus bundžas un firmīgie iepakojuma maisiņi."
 
2. laikabiedrs
"Padomju laikā daudz kas bija labāk nekā tagad. Veselības aprūpe un izglītība bija bez maksas, tolaik pat iedomāties nevarēja, ka poliklīnikā vai augstskolā būs jāmaksā. Mācību grāmatas deva valsts, tās bija vienādas visās skolās. Skolēni nēsāja vienādus formas tērpus, tāpēc bagātākie nevarēja pazemot un izsmiet trūcīgākos apģērba dēļ, kā tas notiek tagad. Arī sporta skolas un pulciņi visiem bija par brīvu. Benzīns maksāja dažas kapeikas litrā, tāpat brauciens autobusā, tramvajā un trolejbusā maksāja 4 vai 5 kapeikas, komunālie maksājumi bija tikai daži rubļi mēnesī, tāpēc ģimenes budžets šos maksājumus vispār nejuta. Visi bērni gāja skolā, visiem vecākiem bija darbs, valsts deva dzīvokļus, un nevienam nebija jābaidās par savu rītdienu."
 
3. laikabiedrs
"Par Latviju kā kādreiz neatkarīgu valsti publiski runāt nedrīkstēja, par mūsu vectētiņa izsūtīšanu uz Sibīriju stāstīt nedrīkstēja, anekdotes par politiku stāstīt nedrīkstēja, apspriest acīmredzamo PSRS atpalicību, katastrofālo preču un pakalpojumu kvalitāti nedrīkstēja (lai gan visi to visu darīja), ceļot ārpus PSRS robežām un savām acīm redzēt citas valstis gandrīz nebija iespējams. Mīlēt Latviju nebija labi, runāt latviešu valodā ar krieviski runājošajiem kolēģiem nebija labi, ārzemju mūziku klausīties, moderni ģērbties, pirkt un pārdot no rokām ārpus veikala nebija labi (..) Valdīja neiedomājama liekulība - viens un tas pats cilvēks no tribīnes slavināja padomju varu, bet draugu pulkā par to visu ņirdza. Militārisms it visur un nemitīga baidīšana ar kodolkaru. "
(No 12. klases skolēnu pētījuma "Padomju Latvija manu vecāku un vecvecāku atmiņās" materiāliem, 2008.g.)
  
Avots D
PSRS un ASV nacionālais kopprodukts uz vienu iedzīvotāju (dolāros)
12kl_2dala_avotsD.png
(The Rise and Fall of the Soviet Economy: An Economic History of the USSR from 1945, 2003.)
 
Avots E
Fragmenti no Latvijas PSR cenzūras slepenajām atskaitēm un rīkojumiem
"1984. gadā pavisam kontrolētas 27 491 izdevniecības uzskaites loksne, t. sk. 13 239 latviešu valodā (48% no visa kontrolētā) (avīzes, zinātniskie izdevumi) (..) sīkiespieddarbi - 152 621 nosaukums. Caurskatīti 141 692 metri kinofilmu, pieņemta 71 ekspozīcija muzejos un izstādēs, parakstīti izvešanai uz ārzemēm 800 referātu, (..), kā arī 1913 fotogrāfijas. Veiktas 1156 iejaukšanās. (Cenzora rīkojums izņemt vai pārstrādāt publicēšanai sagatavota darba fragmentu vai visu darbu.)
Atdota pārstrādāšanai P. Putniņa luga "Mūsu dēli" (..), kurā autors tīšām akcentē lasītāju uzmanību uz jautājumiem, kurus partija sen jau atrisinājusi. Viss lugas sižets veidots uz latviešu ģimenes it kā nepamatoto izsūtīšanu (uz Sibīriju) un tās sekām (..).
No V. Artava dzejoļu krājuma "Bumerangs" izņemts dzejolis "Variācijas par rindām" (..), kurā autors it kā ar humoru stāsta, ka mūsu dzīve pilnīgi paiet rindās. Rindā viņš dzima, rindā auga, tur kļuva par vīrieti, atrada sievu un vispār, stāvot rindā, cilvēks vislabāk jūt, ka viņš dzīvo. (..)
No kapitālistiskām valstīm uz Latvijas PSR privātajām adresēm ievesti šādi izdevumi: "Modern Woman" ("Modernā sieviete", ASV). Žurnāls ieteic jaunus modes modeļus, reklamē automobiļu ieviešanu sadzīvē u.c.; (..) "Family Circle" ("Ģimenes lokā", ASV). Žurnāls ieteic sadzīves tehnikas jaunumus (mazgāšanas mašīnas, ledusskapjus) (..); "Ski" ("Slēpes", ASV). Žurnāls par slēpošanas sportu. (..) Žurnālu galvenais virziens - reklāma (..), kas daudziem lasītājiem mūsu zemē var dot nepareizu priekšstatu par it kā visu kapitālistisko zemju iedzīvotāju bagāto un krāšņo dzīvesveidu.
Par pārkāpumiem poligrāfiskās un pavairošanas (papīra kopēšanas) tehnikas iegādāšanā, glabāšanā un izmantošanā sastādīti 54 administratīvie protokoli. (..)
(Rīkojums) No ārzemēm drīkst ievest šādas skaņuplates (domātas skaņuplates, ko iedziedājuši latviešu trimdas mākslinieki ASV un Lielbritānijā): Ilmāra Dzeņa "Ak, pavasar, ak, pavasar...", "Vēl tu rozes plūc..." (..) Aizliegts ievest skaņuplates, kas satur melus par PSRS, Padomju Latviju un padomju tautu: "Čikāgas piecīši" - "Par mani, draudziņ, nebēdā!"; (..) A Legzdiņa, J. Ankipānes (..) "Jauki dzīvot tēvijā"; Eiropas latviešu dziesmu svētki Londonā "Tev mūžam dzīvot, Latvija!".
(Strods H. PSRS politiskā cenzūra Latvijā 1940 - 1990. Dokumenti un materiāli. 2. daļa, Rīga, 2011.)
  
Avots G
Pārtikas veikalā 80. gadu vidū
12kl_2dala_avotsG.png
 
12kl_2dala_avotsG2.png
Nelegāli izdarīti fotouzņēmumi.
 
Avots H
G. Vīndedža karikatūra Latvijas PSR humora un satīras žurnālā "Dadzis",
20. gs. 80. gadu pirmā puse
12kl_2dala_avotsH.png
- Es nupat redzēju briesmīgu sapni - man šajā namā piešķīra dzīvokli.
 
Atsauce:
http://visc.gov.lv/vispizglitiba/eksameni/dokumenti/uzdevumi/2015/vidussk/12kl_vesture.pdf
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!