Teorija

Futūrisms (no latīņu valodas futurum - nākotne) - itāļu mākslinieku kustība, kuru 1909. gadā aizsāka T.Marinetti, slavinot moderno tehnisko pasauli, ātrumu. Viņš rakstīja futūrisma manifestā: "...pasaules krāšņums ir bagātinājies ar jaunu - ātruma skaistumu. Vilciens ir daiļāks par Samotrākes Nīki. Skaistums - vienīgi cīņā.... Karš - vienīgā pasaules higiēna!" Futūristi simpatizēja fašisma režīmam Itālijā.
 
Balla_AChildRunsAlongABalcony1912.jpg
Attēlā: Džakomo Balla darbs "Meitene izskrējusi uz balkona" (1912. gads).
  
Futūristu mērķis - veidot priekšstatu par nākotni, visu attēlojamo dinamizējot, - rādot objektu kustībā, ar mainīgām kontūrām, piemēram, skrejošai meitenei - vairākas kājas, braucošam velosipēdam - apmēram desmit riteņi. Tāpat tiek izmantota puantilistu pieredze. (Puantilisms - attēls tiek iegūts punktojuma tehnikā.)
 
Futūristu darbos tiek skaldīts kopainas iespaids, uzsvērti ritmi, gaismas pretstatījumi, izmantota kubistu pieredze.
 
daumfuturism.jpg
Attēlā: Umberto Bočoni darbs "Kavalērijas vienība" (1915. gads).
 
Itālijas futūristu kliedzošās deklarācijas saista arī Vācijas, Anglijas, Krievijas u.c. mākslinieku uzmanību - arī citur futūrismam rodas sekotāji. Bet virzienam nav jaunu, novatorisku atziņu, un tas drīz izsīkst.
 
Atsauce:
Mākslas vēstures pamati II/Tatjana Kačalova, Rihards Pētersons - Rīga: Zvaigzne ABC 1997. - 137lpp. Izmantotā literatūra: 45.-46.lpp.
http://images4.fanpop.com/image/photos/16000000/Beautiful-Cat-cats-16096437-1280-800.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2b/Umberto_Boccioni_-_Charge_of_the_Lancers