Portugāles un Spānijas strīds par tiesībām uz jaunatklātajām zemēm sākās tūlīt pēc K. Kolumba pirmā ceļojuma pāri Atlantijas okeānam.
 
Pāvests Aleksandrs VI (Bordža, pēc tautības spānietis) piedāvāja šādu risinājumu. 1493. gada 4. maijā viņš izdeva bullu, kurā tika sadalīti portugāļu un spāņu valdījumi – par robežu noteica līniju, kas stiepās no Ziemeļpola uz Dienvidpolu 100 līgu (aptuveni 500 km) attālumā no rietumiem no Zaļā Raga salām.
 
Spānijai nebija ļauts iegūt jaunus īpašumus uz austrumiem, bet Portugālei – uz rietumiem no šīs robežas.
 
DSC_3404.JPG
Pāvests Aleksandrs VI pie pasaules kartes
 
Interesanti, ka līniju novelkot, konflikta risinātājiem vēl nekas nebija zināms par Dienvidamerikas esamību.
1494. gadā Spānijas pilsētā Tordesiljasā līgumu pārskatīja un līniju pārcēla 370 līgu (1850 km) attālumā no Zaļā Raga salām. Vēlreiz teritoriju jautājums tika risināts 1529. gadā Saragosā.
 
Tomēr šie līgumi palika uz papīra. Tā kā kartes un navigācijas ierīces vēl nebija tik precīzas, robežu dabā nebija iespējams noteikt. Arī citu valstu iesaistīšanās sacensībā par koloniju iegūšanu padarīja šo dokumentu nevērtīgu.
 
Tordesiljasas līgums (1494)
 
Ferdinands un Izabella, no Dieva žēlastības (spāņu pārvaldīto zemju) Kastīlijas, Leonas, Aragonas, Sicīlijas, Granadas, Toledo, Valensijas, Galisijas karalis un karaliene.
 
Viņa Augstība, visugaišais Portugāles karalis, Mūsu karsti mīlētais brālis, atsūtīja pie Mums savus sūtņus un uzticības personas, lai viņi sastādītu aktu un vienotos par to, kas pieder vienam un kas – otram okeānā un zemēs, kuras vēl tiks atklātas.
 
Viņu Augstības vēlas (..), lai okeānā tiktu noteikta robeža jeb taisna līnija no arktiskā pola uz antarktisko polu, kura stieptos no ziemeļiem uz dienvidiem (..) 370 līgu attālumā no Zaļā Raga salām uz rietumiem (..); salas un kontinenti no šīs līnijas uz austrumiem (..) un viss, ko līdz šim laikam jau ir atklājuši vai atklās Portugāles karalis un Viņa jūrasbraucēji, piederēs Portugāles karalim un Viņa pēctečiem. Bet uz rietumiem no šīs līnijas jau atklātās salas un kontinenti, un viss, ko vēl atklās Kastīlijas un Aragonas karalis un karaliene (..), piederēs augšminētajiem Kastīlijas utt. Karalim un karalienei.
 
sasas.jpg
ssfs.jpg
Koloniālā robežu līnija starp Kastīliju/Spāniju un Portugāli 15-16 gs.