Par Latvijas animācijas aizsācēju tiek uzskatīts tolaik pazīstamais
leļļu teātra režisors un mākslinieks Arnolds Burovs (1915 - 2006).
Skaties sižetu, kas veidots Arnoda Burova simtajai dzimšanai dienai 2015.gadā!
 
 
20. gs 60. gados pēc Arnolda Burova ierosmes, Rīgas kinostudijā dibināta leļļu filmu uzņemšanas grupa. 2013. gadā Madonas novada Vestienā tika izveidota latviešu slavenā animatora piemiņas ēka jeb “Leļļu māja”. Sava mūža laikā A.Burovs ir izveidojis ap 40 animācijas filmu - Pasaka par vērdiņu, Si - Si - Dra, Vanadziņš un citas.
Latvijas klasiskās jeb zīmētās animācijas spilgtākie aizsācēji bija
Roze Stiebra un Ansis Bērziņš, kuri savas filmas radīja 1970. gadā Latvijas Televīzijā veidotajā animācijas studijā “Dauka”.
Studijā "Dauka" uzņemtas vairāk kā 120 animācijas filmas, kas kļuvušas par klasikuZelta sietiņš, Skudriņa Tipa, Zaķīšu pirtiņa, Laimes lācis, Neparastie rīdzinieki, īsfilmu sērijas Fantadroms, Pasaciņas un citas. Ness un Nesija, Kaķīša dzirnavas ir pilnmetrāžas filmas, kas guvušas augstu atzinību kinofestivālos Latvijā un pasaulē.
Filmu pamatā galvenokārt ir latviešu folklora, klasiskā bērniem veltītā literatūra un mūsdienu latviešu autoru sacerējumi. Sākotnēji visas filmas veidoja tikai aplikācijas tehnikā ar dažādiem materiāliem – kartonu, audumu, krāsām un citiem.
Pirmā zīmētā latviešu animācijas filma ir Kabata (1983), kas tapusi pēc Ojāra Vācieša dzejoļu motīviem. Filmā satiekas astoņi kustoņi, zirgs, mušas, vilciņš un citi tēli. Mūzikas autors Imants Kalniņš.

20. gs 90. gados studijā „Animācijas Brigāde” tapuši animācijas seriāli Avārijas brigāde, Munks un Lemijs, „Zvēri”, „Minifilmas”.
1995. gadā dibinātās studijas „Rija” galvenā darbība ir iekļaušanās pasaules animācijas industrijā, darbu ar filmu producēšanu, ražošana un izplatīšana. Skatītāju iemīļotākās multfilmas ir par suņu meitenes Lotes piedzīvojumiem - Lote no Izgudrotāju ciema un „Lote un mēnessakmens noslēpums”; pilnmetrāžās filma Zelta zirgs.
 
Nozīmīgu vietu pasaules animācijas vidē iemantojuši daudzi Latvijas animatori un mākslinieki – Arnolds Burovs, Roze Stiebra, Ansis Bērziņš, Māris Putniņš, Jānis Cimmermanis, Nils Skapāns, Vladimirs Ļeščovs, Signe Baumane, Jurģis Krāsons, Reinis Pētersons.

Lielu ieguldījumu Latvijas animācijā paveicis komponists Imants Kalniņš, kurš komponējis mūziku daudzām iemīļotām multfilmām - „Laimes lācis”, „Vanadziņš”, „Pasaka par Vērdiņu”, „Eža kažociņš”, „Kabata”, „Sarežģītais zvirbulēns”, „Zaķīšu pirtiņa”, „Dillī Dallī Minku parkā”, „Dillī Dallī Perpendikula valstībā”, „Zelta sietiņš”.
 
Noklausies un iemācies dziedāt no galvas latviešu komponista Imanta Kalniņa dziesmu ar Viļa Plūdoņa dzeju „Zaķīšu pirtiņa” no animācijas filmas Zaķīšu pirtiņa!
 
Garausīt's zaķīt's pa pakrēslu
Kurina pļaviņā pirtiņu.
Mēnestiņš-čigāniņš caur eglēm sāk vērties,
Zaķīšu māte savus bērnus ved pērties.

Pičiņu, pačiņu austiņām,
Modriņi, modriņi sadzirdēt tām.
Pičiņu, pačiņu actiņām,
Tāliņi, tāliņi saredzēt tām.
Pičiņu, pačiņu kājiņām,
Viegliņi, viegliņi patecēt tām.

Strupausīt's sunīt's pa pakrēslu
Savā nodabā skraida pa pļaviņu.
 
Kas gan tur miglā kūņojas kust?
To vajag zināt, to vajag just.
Nu, bērniņi, joziet, ko katrs māk!
Lai ienaidnieks jūs nepanāk!
Vau, vau! Cibric, cibric!
Spudūc!
 
Noklausies un iemācies dziedāt no galvas latviešu komponista Valta Pūces dziesmu „Lai ir” no animācijas filmas "Neparastie rīdzinieki"!
 
 
Lai ir, lai ir,
Lai putniem ligzdas ir,
Lai zvēriem alas ir,
Lai ļaudīm mājas ir.
Lai ir, lai ir,
Lai visiem mājas ir
Un gailis sardzē tup uz torņa gala.

Lai ir zivīm upes,
Lai ir čūskām purvi
Un lai pretim vienmēr
Nāk mums labais burvis.

Lai ir, lai ir,
Lai putniem ligzdas ir,
Lai zvēriem alas ir,
Lai ļaudīm mājas ir.
Lai ir, lai ir,
Lai visiem mājas ir
Un visiem savās mājās labi klājas!
 
Noklausies un iemācies dziedāt no galvas latviešu komponista Imanta Kalniņa dziesmu "Zelta sietiņš" no tāda paša nosaukuma animācijas filmas.
 
 
Zelta sietiņš,
Sudraba stīgas,
Dimanta sēkliņas
Sijājamas.
 
Vasaras rītu
Laimiņa staigā,
Pār lauku sijā
Dimanta rasu.
 
Kurš cauri skatās
Sietiņa acīm,
Redz visu pasauli
Dimantos mirdzam.