15. maijs - LATVIEŠU VALODA
EKSĀMENS VIDUSSKOLAI
Džainismā pastāv divu veidu tempļi - sabiedriskie tempļi un svētnīcas, kuras izveidotas individuāli džainisma sekotāja mājās. Sabiedriskiem tempļiem tiek būvēti torņi (tiek būvēti tā saucamie šikhāras tempļi).
 
19.jpg
Attēlā - džainisma templis ar torni
 
Mājas svētnīcas tiek iekārtotas dzīvojamā mājā. Tā var būt īpaši šim nolūkam atvēlēta istaba, vai arī telpas daļa, kas izveidota kā svētnīca. Šīs svētnīcas ir nelielas - apraksti paredz, ka svētnīcas augstums nedrīkst pārsniegt 21 centimetru.
 
13.JPG
Attēlā - mājas svētnīca
 
Džainistu tempļu arhitektūrā nav vienota stila. Ziemeļindijas tempļi atšķiras no tempļiem, kuri būvēti Dienvidindijā.
 
Džainistu tempļi ir būvēti no marmora. Celtnes plānojums zināmā mērā līdzinās hinduistu tempļiem - priekštelpa, svētnīca, lūgšanu zāle. Džainistu tempļus var iedalīt divās grupās - tempļi ar torņiem un tempļi bez augstiem torņiem.
 
21.jpg
Attēlā - templis bez augsta torņa
 
Šikhāras tipa tempļiem tiek izgatavoti marmora pīlāri, kuru virsma rotāta ar dievību atveidiem. Katram templim ir sava galvenā dievība. Tempļos tiek izvietotas arī Mahāvīras un citu sludinātāju skulptūras.
 
Džainistu tempļa galveno telpu dēvē par Gambhāru. Šajā telpā tiek novietota galvenās dievības skulptūra. Šajā telpā drīkst ieiet tikai tad, kad džainisma sekotājs ir veicis apmazgāšanās rituālu un uzvilcis paši reliģiskiem rituāliem domātu apģērbu.
Manastambha
Stambha - indiešu arhitektūrā liela izmēra kolonna, kuras augšējā daļa - kapitelis - rotāta ar ciļņiem. Manastambha ir milzīga izmēra, augsta goda kolonna, kas novietota džainisma tempļa priekšā.
 
27.JPG
Attēlā - manastambha
 
Šī goda kolonna atrodas pretī svētajai lūgšanu zālei, kurā godina džainisma mācības sludinātājus. Ziemeļindijā manastambhas kapitelī izvieto četru sludinātāju skulpturālos atveidus, kur katra skulptūra izvietota virzienā uz vienu no četrām debesu pusēm.
 
30.jpg
Attēlā - manastambha ar skulpturāliem tēliem kolonnas kapitelī
Dilvāras tempļi
Nozīmīgākie džainisma tempļi ir Dilvāras tempļi, kuri atrodas Indijā, Radžastānā, kalnainā apvidū. Tempļi būvēti laika posmā starp 11.-13.gadsimtu mūsu ērā.
 
37.jpg
Attēlā - Dilvāras tempļa zāle
 
Šie pieci tempļi būvēti no marmora, tie ir džainistu svētceļotāju mērķis. Dilvāras tempļiem raksturīga izsmalcinātība, izmantoti daudz akmens griezumu, kas rotā marmora virsmas - griestus, durvju ailes, kolonnas, sienas.
 
34.JPG
Attēlā - Dilvāras tempļa griestu rotājumi
 
35.jpg
Attēlā - Dilvāras tempļa durvju ailes rotājumi
 
No šiem tempļiem populārākie ir Vimālas Vasahi templis un Luna Vasahi templis. Katrs templis uzbūvēts par godu džainisma sludinātājam:
  • Vimālas Vasahi templis, veltīts pirmajam sludinātājam - Rišabha;
  • Luna Vasahi templis, veltīts divdesmit otrajam sludinātājam - Neminatha;
  • Pithalhāras templis, veltīts pirmajam sludinātājam - Rišabha;
  • Paršvanathas templis, veltīts divdesmit trešajam sludinātājam - Paršvanatha;
  • Mahāvīras Svāmī templis, veltīts divdesmit ceturtajam sludinātājam - Mahāvīram.
31.jpg
Attēlā - Paršvanathas templis
 
Vimālas Vasahi templis būvēts no marmora 11. gadsimtā. Templis izvietots laukumā, kuram apkārt izbūvēti gaiteņi ar nelielām telpām. Šajās telpās izvietotas nelielas džainisma sludinātāju skulptūriņas. Gaiteņi, kolonnas, arkas, griesti, priekštelpu virsmas ir rotātas ar izsmalcinātiem akmens griezumiem - lotosa ziedu pumpuriem, lotosa ziediem, ainām no džainisma mitoloģijas.
 
Luna Vasahi templis būvēts 13. gadsimtā. Tempļa galvenās zāles centrālais kupols rotāts ar grezniem akmens griezumiem. Aplī izkārtotas 72 sludinātāju figūras, kuras attēlotas sēdus pozā. Virs šīs rotājumu joslas izkārtota vēl viena akmensgriezumu josla, kurā attēlotas 360 nelielas džainistu mūku skulptūriņas. Tempļa priekštelpā izvietota no melna marmora izgatavota sludinātāja Neminathas skulptūra.
 
41.jpg
Attēlā - Luna Vasahi tempļa interjers
Noteikumi tempļa apmeklējumam
Lai varētu apmeklēt džainisma templi, jāievēro vairāki priekšnosacījumi:
  • Pirms ieiešanas templī cilvēkam jāapmazgājas un jāuzvelk tīras, izmazgātas drēbes. Kamēr šis apģērbs ir mugurā, cilvēks nedrīkst ēst.
  • Templī drīkst ieiet tikai basām kājām. Ienest templī no ādas izgatavotus priekšmetus vai aksesuārus (josta, soma) ir stingri aizliegts.
  • Templī nedrīkst neko ēst, mutei jābūt tukšai (nedrīkst lietot arī košļājamās gumijas).
  • Templī jāievēro klusums.
 
Papildinformācija