"Mūsu laikmetā kā savdabīgs mītu tradīciju turpinājums politikā un izklaides industrijā ir supervaroņu tēli."1
Politika
Politikā supervaroņu tēlu izmantoja totalitārie un autoritārie diktatori, attēlojot sevi kā visuresošus un visu zinošus cilvēkus. Itālijas diktators Benito Musolīni (1883-1945) radīja daudzas tradīcijas šajā jomā.
 
12.jpg
Attēlā - Benito Musolīni
 
Piemēram, presē tika publicētas viņa foto, kur redzams, kā Musolīni ierodas fabrikās, skolās, slimnīcās, lai pārbaudītu šajās iestādēs ritošo darbu un dotu norādes uzlabojumiem. Lai tautai radītu iespaidu, ka valsts vadonis neatļaujas veltīt laiku miegam, jo jādomā par tautas un valsts labklājību, viņa kabinetā vienmēr dega gaisma.
Popkultūras varoņi
Populārajā kultūrā supervaroņu kultu veicināja sērijveida grāmatu un komiksu industrija, kuri vēlāk pievienojās kino un datorspēles. Kā piemēru supervaroņu kultam var minēt Zirnekļcilvēku, Supermenu, Betmenu.
 
Supermens
 
Supermena autors ir ebreju izcelsmes amerikānis Džerijs Sīgels, kura vecāki Amerikā bija ieradušie no Lietuvas, savukārt mākslinieks Džo Šusters izveidoja šī varoņa vizuālo tēlu. Ideja par pārcilvēku Džerijam Sīgelam radās, lasot Bībeli.
 
1.JPG
Attēlā - Supermena tērps
 
Pirmo reizi komikss ar stāstu par Supermenu tika izdots 1933.gadā, savukārt 1938.gadā Supermena tēls tika pārdots kompānijai "Detective Comics, Inc.", kas nodarbojās ar komiksu žurnālu izdevniecību. 1938.gada jūlijā Supermens parādījās komiksu žurnāla "Action Comics" pirmajā numurā, bet ar laiku arī radio seriālos, filmās, televīzijas programmās, laikrakstu slejās un datorspēlēs.
 
Supermens ir īpašām spējām apveltīts cilvēks, kurš uz Zemes ieradies no Kriptona planētas. Kad Supermens bija mazs, viņa tēvs ielika mazuli kosmosa kuģī, kurš atstāja Kriptonu brīdī, kad planēta uzsprāga. Kosmosa kuģis nonāca uz Zemes. Supermenu izaudzināja fermeru ģimene. Bērnu nodēvēja par Klārku Kentu. Zēnu izaudzināja, ievērojot augstas morāles principus. Kad Klārks Kents pieauga, viņš kļuva par žurnālistu un strādāja pilsētas lielākajā laikrakstā "Daily Planet". Puisim ļoti agri parādījās pārcilvēciskas spējas, kuras viņš izmantoja, palīdzot cilvēcei. Supermens cenšas pasargāt savu ģimeni, draugus un planētu Zemi no ļaunajiem spēkiem, kas tos apdraud.
 
Laika gaitā Supermena tēls mainījās. Pirmsākumos Supermenam bija raksturīga cietsirdība un agresija. Viņš aukstasinīgi izrēķinājās ar tiem, kuri veica nelikumīgas darbības (piemēram, gangsteriem), cietsirdīgajiem vīriem, kuri fiziski iespaidoja savas sievas u.t.t. Tomēr šāds varonis publikai nebija īsti pieņemams. Pēc laika autori mainīja Supermena raksturu, padarot to nedaudz maigāku. Tagad Supermens ievēroja morāles normas, viņa uzskati kļuva ideālistiskāki. Taču arī jaunais Supermens daudz neaizdomājas par to, kādu ietekmi viņa darbība atstās uz apkārtni, cik daudz ļaunuma viņa spēks nesīs apkārtējiem, jo viņš cīnās ar ļaundariem, neizvērtējot savas rīcības sekas. 1940.gadā izdevējs noteica īpašu uzvedības kodeksu, kuru varoņiem vajadzētu ievērot, tādējādi Supermens vairāk nevarēja savus ienaidniekus nogalināt.
 
Mūsdienu Supermens ievēro tikumības normas, rietumu sabiedrības vērtības. Viņš vienmēr darbojas likuma robežās. Viņš apzinās savu spēku un saprot, ka ir atbildīgs par to, kā viņš šo spēku izmanto, kādu ietekmi tas var atstāt uz apkārtējiem. Neraugoties uz vecākiem, draugiem, sievu, Supermens dažkārt jutās ļoti vientuļš, jo otra tāda cilvēka kā viņš pats Supermens nepazina.
 
Supermens valkāja augumam piegulošu tērpu sarkanā, zilā un dzeltenā krāsā, uz pleciem - apmetnis, bet tērpa krūtis rotāja emblēma ar burtu "S" tās centrā.
 
2.png
Attēlā - Supermena emblēma
 
Supermenam raksturīgas šādas īpašības un spējas:
  • viņa ķermenis ir neievainojams. Supermens ir imūns pret visām slimībām, indēm un toksīniem. Viņš nenoveco. Supermenu var ievainot tikai kriptonīts - kristālveida radioaktīva viela. Supermens zaudē savus spēkus sarkano zvaigžņu gaismā.
  • pārcilvēcīgs spēks. Supermens spēj pacelt un pārvietot milzīgus priekšmetus un veikt neizmērojama spēka sitienus.
  • izturība. Supermens var veikt darbības ļoti ilgu laika posmu, nejūtot nogurumu un spēku izsīkumu, ja vien var smelties spēkus no saules enerģijas.
  • atjaunošanās. Ja Supermens tika ievainots, brūces sadzīst vienā acu mirklī. To veicina dzeltenās zvaigznes enerģija, kas Supermenam nepieciešama.
  • lidošana. Supermens spēj lidot gan virs Zemes, gan arī kosmosā. Pirmsākumos Supermens varēja tikai ļoti ātri skriet un lēkt vairāku simtu metru augstumā. 1943.gadā Supermens jau spēja arī lidot, bet 1945.gadā viņš pārvietojās ar gaismas ātrumu.
  • īpaša redze. Viņš redz cauri priekšmetiem kā rentgens, spēj saskatīt atomus, var saskatīt priekšmetus ļoti lielā attālumā, var redzēt tumsā.
  • īpaša dzirde. Spēja dzirdēt ļoti lielā attālumā, sadzirdēt tikai vienu konkrētu saucienu kopējā troksnī, piemēram, palīgā saucienu, spēj uztvert ultraskaņas.
  • augstas prāta spējas. Supermens spēj iemācīties jaunu svešvalodu dažu stundu laikā, prot risināt matemātiskās darbības ātrāk par datoru, viņa atmiņa ir absolūta. Supermens spēj hipnotizēt, viņam piemīt ļoti attīstīta intuīcija.
  • īpaša balss. Supermens spēj pabrīdināt par nelaimi visu pilsētu vienlaicīgi, var nodot informāciju simtiem kilometru tālu, pie kam tā, lai to dzirdētu tikai tie cilvēki, kuriem šī informācija tiek adresēta; ar balss palīdzību viņš spēj sasmalcināt dimantu. 
Betmens (Sikspārņcilvēks)
 
Betmens tika radīts 1939.gadā pēc tam, kad "Action Comics" radītais Supermens guva lielus panākumus. Izdevniecības kompānija "National Publications" ierosināja izveidot jaunu supervaroni.
 
5.jpg
Attēlā - Betmens
 
Betmena autori ir amerikāņu mākslinieks Bobs Keins un rakstnieks Bils Findžers. Bobam Keinam ideja par Betmenu radās, pētot Leonardo da Vinči skices, kurās tika attēlots cilvēks ar sikspārņa spārniem. Betmena vizuālais tēls, kā arī viņa piedzīvojumi tika radīti, iedvesmojoties no 20.gadsimta 20.-30.gadu masu kultūras - kinofilmām (piemēram, 1920.gada kinofilma "Zorro zīme" un 1930.gada kinofilma "Sikspārņa čuksti"), žurnāliem (30.gadu žurnāls "Ēna"), avīzēm, komiksiem.
 
Betmens dzīvo Gotemas pilsētā, viņš ir multimiljardiera Brūsa Veina slepenā identitāte. Bērnībā Brūss bija liecinieks savu vecāku slepkavībai. Pēc šī notikuma Brūss zvērēja veltīt savu dzīvi noziedzības apkarošanai un cīņai par taisnību. Viņš cītīgi trenējās, lai sagatavotu sevi gan fiziski, gan morāli šai cīņai ar ļaunumu. Dodoties cīņā ar noziedzniekiem, Brūss uzvelk stilizētu Sikspārņcilvēka tērpu.
 
Atšķirībā no citiem supervaroņiem, Betmenam nepiemīt īpašās spējas. Viņš paļaujas uz savu intelektu (Betmenam ir ļoti augsts intelekta koeficients), kaujas mākslas prasmēm, zināšanām tehniskos un zinātniskos jautājumos. Betmens ir lielisks detektīvs, viņam ir ļoti attīstīta atmiņa un deduktīvā domāšana. Betmenam piemīt milzīgs gribasspēks, spēja iedvest bailes saviem pretiniekiem. Atšķirībā no noziedzniekiem, Betmens nekad nevienu nenogalina un neatriebjas.
 
Betmena tērps ar stilizēta sikspārņa elementiem vairāk domāts ienaidnieka iebiedēšanai. Tērpu veido maska, kas daļēji aizsedz seju, ar nelielām, sikspārņiem raksturīgām austiņām, garš apmetnis, kas ļauj lidot un lidojuma laikā izskatās pēc spārniem, uz augumam piegulošā tērpa krūtīm atrodas dzeltena emblēma ar stilizēta sikspārņa attēlu, ap vidukli apjozta josta ar ieročiem un dažnedažādu tehnisko aprīkojumu. Tērps darināts tumši zilos, zilos un pelēkos toņos.
 
Betmens izmanto modernu tehnisko aprīkojumu, piemēram, betmobīli (auto), betaplānu (lidojumiem) u.c.
 
6.jpg
Attēlā - betmobīlis
  
Apkārtējai pasaulei Brūss Veins radīja citu iespaidu par sevi - viņš sevi pozicionēja kā bezatbildīgu, ne īpaši gudru cilvēku, kurš dzīvo uz iegūtā mantojuma rēķina. Viņš apzināti radīja maldīgu iespaidu par sevi, lai nevienam nerastos aizdomas, ka viņš ir tas, kurš slepus cīnās ar noziedzīgo pasauli.
Brūsam pieder kompānija "Wayne Enterprises", kuru viņš mantoja no vecākiem. Brūss ir arī mecenāts, kurš regulāri ziedo naudu labdarības fondiem, arī viņam pašam pieder labdarības fonds, kurš rūpējas par cilvēkiem, cietušiem no noziedznieku darbībām.
 
Zirnekļcilvēks
  
Zirnekļcilvēks ir izdevniecības "Marvel Comics" komiksu supervaronis. Šī tēla autori ir mākslinieks Stīvs Ditko un rakstnieks Stens Lī. Zirnekļcilvēka tēla iedvesmas avots bija zirneklis, kuru rakstnieks Stens Lī bija ieraudzījis rāpojam pa sienu.
 
9.jpg
Attēlā - Zirnekļcilvēks
 
Līdz šim pusaudži komiksos tika attēloti kā supervaroņu palīgi. Šis bija atšķirīgs tēls - vientuļš pusaudzis, apveltīts īpašām spējām, kuru nepieņem viņa vienaudži. Zirnekļcilvēks tika radīts kā komiksu varonis, ar kuru varētu sevi asociēt pusaudži, jo bija pieaudzis komiksu pieprasījums pusaudžu vidū. Publika Zirnekļcilvēku iepazina 1962.gadā.
  
Zirnekļcilvēks ir Pītera Pārkera slepenā identitāte. Pēc vecāku nāves viņu izaudzina tēvocis un tante. Pīters dzīvo un mācās Ņujorkā. Viņš ir ļoti zinātkārs un spējīgs skolnieks, teicamnieks, par ko vienaudži viņu apsmej. Vidusskolā, apmeklējot zinātnisko institūtu, viņam iekož zirneklis, kurš bija apstarots ar gamma stariem. Pēc šī negadījuma Pīteram uzrodas īpašas spējas - īpaša izturība, veiklība, līdzsvara sajūta, ātrums, pārcilvēcīgs spēks, viņš spēj sajust briesmas. Zirnekļcilvēks spēj pieķerties jebkurai virsmai, pārvietoties pa jebkuru virsmu. Viņam ir īpašas ierīces, kas auž izturīgus zirnekļa tīklus. Pīters, pieņemot vārdu "Zirnekļcilvēks", sāk pelnīt naudu kā cīņas sportists un aktieris.
 
Reiz Pīters pēc cīņas pārģērbās ģērbtuvē, kad viņam garām paskrēja laupītājs. Pīters viņam nepievērsa uzmanību. Pēc laika viņa tēvoci nogalināja tas pats laupītājs, kuru Pīters neaizkavēja ģērbtuvē. Pēc tēvoča nāves Pīters sāka izmantot savas spējas, kļūstot par supervaroni Zirnekļcilvēku, kurš, neatklājot savu patieso vārdu, cīnās ar ļaundariem un netaisnību.
 
Zirnekļcilvēks tērpies augumam piegulošā tērpā sarkanā un zilā krāsā ar melnām svītrām. Seju pilnībā sedz maska.
 
Papildinformācija