Railenda vectēvam bērnībā bija hobijs – metālu iegūšanu no itin visām lietām. Tā kādā skaistā vasaras dienā, palīdzot vectēvam tīrīt pagrabu, Railends atrada burciņu ar uzrakstu “Zobu metāls”. Izbrīnīts par tāda eksistenci, Railends izlēma neteikt vectēvam par atradumu, bet gan veikt eksperimentus.
No sākuma Railends šo metālu \(A\) sadedzināja gaisā, tad iegūto produktu \(B\) izšķīdināja mājās atrastajā etiķskābē. Pēcāk iegūtajam \(C\) šķīdumam viņš pievienoja stehiometrisku daudzumu nātrija karbonāta, iegūstot nogulsnes \(D\). Pirmās īstenotās ķīmiskās pārvērtības praktiskais iznākums bija \(82\) %, kamēr \(2\). un \(3\). reakcijai tas bija katrai pa \(70\) %. Pēc \(3\). pārvērtības iegūtā \(D\) masa rezultātā bija identiska sākotnējai \(A\) masai.
Tālāk iegūto \(D\) Railends bezskābekļa vidē karsēja ar oglekli vectēva elektriskā loka krāsnī \(2000\) °C temperatūrā, iegūstot tikai bināru savienojumu \(E\) un indīgu gāzi \(F\) molārā attiecībā \(1:3\). Faktiski šī reakcijas notiek divās stadijās, sākotnēji \(D\) sadaloties par \(B\), un tālāk gan \(B\), gan otram sadalīšanās produktam reaģējot ar oglekli.
Iegūto \(E\) Railends iepildīja metāla bundža, pielēja tai klāt ūdeni un novēroja gāzes \(G\)izdalīšanos, papildus reakcijā veidojoties ari \(H\). Gribēdams labāk saskatīt gāzes izdalīšanos vectēva tumšajā garāžā, Railends izlēma izgaismot bundžas iekšieni ar šķiltavas liesmu, pēc kā atskanēja skaļš blīkšķis. Vectēvs uzzinādams par notikušo izlēma sodīt zinātkāro Railendu, liekot tam uzrakstīt visus ķīmiskajās pārvērtībās iegūtos produktus!
 
Uzraksti \(G\) un \(H\) ķīmiskās formulas!
Rakstot atbildi, katrā rūtiņā ieraksti ķīmiskā elementa simbolu vai indeksu (indeksu \(1\) neraksti)!
 
Vielas \(G\) ķīmiskā formula - iiii
 
Vielas \(H\) ķīmiskā formula - i(ii)i
 
Atsauce:
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!