Dzīvība ūdenī var pastāvēt tikai tādēļ, ka ūdenī nedaudz šķīst skābeklis. Ūdens, kurā nav skābekļa, ar laiku kļūst toksisks dažādu organisku savienojumu dēļ, kuri galvenokārt rodas dzīvu būtņu sadalīšanās rezultātā. Upēs un ezeros ir svarīgi kontrolēt izšķīdušā skābekļa koncentrāciju (\(ISK\)); ja tā nokrīt zem \(5\) \(mg/L\), lielākā daļa zivju sugu vairs nevar izdzīvot.
Viena no precīzākajām metodēm \(ISK\) noteikšanai ūdenī ir Vinklera metode. Ūdenī izšķīdušais skābeklis bāziskā vidē strauji oksidē Mn2+ jonus uz Mn3+, veidojot gaiši brūnas nogulsnes - mangāna(III) hidroksīdu, tālab šajā metodē upes ūdens paraugs tiek sakratīts ar pārākumā esošu bāzisku Mn2+ šķīdumu un izveidojušās gaiši brūnās nogulsnes apstrādā ar kālija jodīda pārākumu, reakcijā iegūstot jodu. Joda daudzumu nosaka, to titrējot ar zināmas koncentrācijas nātrija tiosulfāta \(Na_2S_2O_3\) šķīdumu.
Titrēšanā notiekošā reakcija ir:
 
2Na2S2O3+I2Na2S4O6+2NaI
 
Kādu indikatoru jāizmanto titrēšanā?
Izvēlieties vienu atbildi!
Atsauce:
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!