Uzdevums:

1p.
Neredzamās tintes jau izsenis ir tikušas izmantotas slepenai saziņai, un pirmās rakstiskās liecības par šādas saziņas izmantošanu nāk jau no senās Grieķijas, kamēr vēlāk tās lietošana saistāma arī ar, piem., Dž. Vašingtonu Amerikas revolūcijas laikā. Šādai saziņai pamatā ir rakstīšana ar bezkrāsainu ķīmisku vielu vai šķīdumu, ko fizikālā vai ķīmiskā reakcijā jeb t.s. attīstīšanā iespējams padarīt redzamu. Tā 1. pasaules kara laikā lietota citronu sula, ko iespējams attīstīt karsējot, bet 2. pasaules kara laikā fenolftaleīna šķīdums.
 
Kāda cita neredzamās tintes “formula” ir rakstīt ar kāda sāļa \(\mathrm{A}\) šķīdumu, un attīstīšanai izmantot cita sāļa \(\mathrm{B}\) šķīdumu, pēc attīstīšanas uzrakstītajam tekstam iekrāsojoties. \(\mathrm{B}\) ir balts kristālisks pulveris, kas ir samērā spēcīgs reducētājs. \(\mathrm{B}\) reakcijā ar koncentrētu sērskābi reakcijas maisījums nokrāsojas tumšā krāsā, virs tā vērojama violetu tvaiku veidošanās (\(\mathrm{H}\)), jūtama indīgas gāzes ar izteikti nepatīkamu smaku izdalīšanās (\(\mathrm{I}\)), šķīdumā veidojas arī sulfāts \(\mathrm{J}\), kura šķīdums liesmu krāso violetā krāsā. Virs reakcijas maisījuma svina (\(\mathrm{II}\)) acetāta papīriņš krāsojas melnā krāsā.

Uzraksti, kāda ir vielas \(\mathrm{B}\) ķīmiskās reakcijas ar koncentrētu sērskābi koeficientu summa!
 
Atbilde:
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!