Neredzamās tintes jau izsenis ir tikušas izmantotas slepenai saziņai, un pirmās rakstiskās liecības par šādas saziņas izmantošanu nāk jau no senās Grieķijas, kamēr vēlāk tās lietošana saistāma arī ar, piem., Dž. Vašingtonu Amerikas revolūcijas laikā. Šādai saziņai pamatā ir rakstīšana ar bezkrāsainu ķīmisku vielu vai šķīdumu, ko fizikālā vai ķīmiskā reakcijā jeb t.s. attīstīšanā iespējams padarīt redzamu. Tā 1. pasaules kara laikā lietota citronu sula, ko iespējams attīstīt karsējot, bet 2. pasaules kara laikā fenolftaleīna šķīdums.
 
Kāda cita neredzamās tintes “formula” ir rakstīt ar kāda sāļa \(\mathrm{A}\) šķīdumu, un attīstīšanai izmantot cita sāļa \(\mathrm{B}\) šķīdumu, pēc attīstīšanas uzrakstītajam tekstam iekrāsojoties.
 
Zināms, ka \(\mathrm{A}\) ir termiski nestabils un sadalās par metāla oksīdu \(\mathrm{C}\) un divām gāzveida vielām \(\mathrm{D}\) un \(\mathrm{E}\), no kurām \(\mathrm{D}\) ir brūngana gāze ar raksturīgu asu smaku. \(\mathrm{C}\) ir attiecīgā metāla oksīds ar stabilāko no \(\mathrm{2}\) izplatītākajām oksidēšanās pakāpēm. Otrs zināmākais šī metāla oksīds ar augstāko iespējamo oksidēšanās pakāpi \(\mathrm{F}\) ir samērā spēcīgs oksidētājs, kas karsējot sadalās par \(\mathrm{C}\) un \(\mathrm{E}\), un šai procesā cietā produkta masa samazinās par \(\mathrm{6,69}\) %, kamēr metāla oksidēšanās pakāpe samazinās par \(\mathrm{2}\). Zināms, ka \(\mathrm{F}\) ir amfotērs oksīds, reakcijā ar nātrija hidroksīda šķīdumu veido \(\mathrm{G}\) šķīdumu.
 
\(\mathrm{B}\) ir balts kristālisks pulveris, kas ir samērā spēcīgs reducētājs. \(\mathrm{B}\) reakcijā ar koncentrētu sērskābi reakcijas maisījums nokrāsojas tumšā krāsā, virs tā vērojama violetu tvaiku veidošanās (\(\mathrm{H}\)), jūtama indīgas gāzes ar izteikti nepatīkamu smaku izdalīšanās (\(\mathrm{I}\)), šķīdumā veidojas arī sulfāts \(\mathrm{J}\), kura šķīdums liesmu krāso violetā krāsā. Virs reakcijas maisījuma svina (\(\mathrm{II}\)) acetāta papīriņš krāsojas melnā krāsā.
 
Uzraksti, kāda ir vielas ķīmiskā formula, kas veidojas minētās neredzamās tintes attīstīšanas procesā!
Svarīgi!
Rakstot atbildi, katrā rūtiņā ieraksti ķīmiskā elementa simbolu vai indeksu (indeksu \(\mathrm{1}\) neraksta)
 
Atbilde: iii
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!