Uzdevums:

3p.
Marta bija nolēmusi veikt detalizētu dzelzs jonu satura noteikšanu ūdens paraugā, nosakot gan dzelzs(\(\mathrm{II}\)), gan dzelzs(\(\mathrm{III}\)) jonu daudzumu. Sākotnēji Marta \(\mathrm{50,0}\)\(\mathrm{mL}\) ūdens paraugam pievienoja \(\mathrm{~5}\) \(\mathrm{mL}\) nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumu, līdz \(\mathrm{pH}\) bija \(\mathrm{4,5}\). Novēroja sarkanbrūnu nogulšņu veidošanos, kuras nofiltrēja. Pēc filtrēšanas šķīdumu paskābināja līdz \(\mathrm{pH=2,0}\). Visa aprakstītā procesa laikā caur šķīdumu pūta slāpekli.
 
Iegūtajam šķīdumam \(\mathrm{100}\) \(\mathrm{mL}\) mērkolbā Marta pievienoja \(\mathrm{1}\) \(\mathrm{mL}\) \(\mathrm{1,4}\) \(\mathrm{M}\) hidroksilamīna hidrogēnhlorīda (reducētājs) šķīdumu, \(\mathrm{10}\) \(\mathrm{mL}\) \(\mathrm{0,005}\) \(\mathrm{M}\) \(\mathrm{1}\),\(\mathrm{10}\)-fenantrolīna (kompleksa veidotājs) šķīdumu un \(\mathrm{8}\) \(\mathrm{mL}\) \(\mathrm{1,2}\) \(\mathrm{M}\) nātrija acetāta (buferšķīdums) un atšķaidīja līdz atzīmei. Iegūtajam šķīdumam mērīja gaismas absorbciju pie \(\mathrm{510}\) \(\mathrm{nm}\), nosakot, ka tā ir \(\mathrm{0,422}\).
 
Marta bija pagatavojusi arī standartšķīdumu, ņemot \(\mathrm{0,0498}\) \(\mathrm{g}\) dzelzs (\(\mathrm{II}\)) sulfāta heptahidrāta un izšķīdinot to \(\mathrm{100}\) \(\mathrm{mL}\) mērkolbā. No šīs mērkolbas ņemot \(\mathrm{2,00}\) \(\mathrm{mL}\), tam \(\mathrm{100}\) \(\mathrm{mL}\) mērkolbā pievienoja \(\mathrm{1}\) \(\mathrm{mL}\) \(\mathrm{1,4}\) \(\mathrm{M}\) hidroksilamīna hidrogēnhlorīda šķīdumu, \(\mathrm{10}\) \(\mathrm{mL}\) \(\mathrm{0,005}\) \(\mathrm{M}\) \(\mathrm{1}\),\(\mathrm{10}\)-fenantrolīna šķīdumu un \(\mathrm{8}\) \(\mathrm{mL}\) \(\mathrm{1,2}\) \(\mathrm{M}\) nātrija acetāta un atšķaidīja līdz atzīmei. Iegūtajam šķīdumam mērīja gaismas absorbciju pie \(\mathrm{510}\) \(\mathrm{nm}\), nosakot, ka tā ir \(\mathrm{1,125}\).
 
Tad Marta ņēma \(\mathrm{10}\) \(\mathrm{mL}\) oriģinālā neizmainītā ūdens parauga, tam \(\mathrm{100}\) \(\mathrm{mL}\) mērkolbā pievienoja tos pašus \(\mathrm{3}\) reaģentus un atšķaidīja līdz atzīmei. Iegūtajam šķīdumam mērīja gaismas absorbciju pie \(\mathrm{510}\) \(\mathrm{nm}\), nosakot, ka tā ir \(\mathrm{0,450}\).
 
Kāda ir kopējā dzelzs jonu un kāda dzelzs (\(\mathrm{III}\)) jonu masas koncentrācija ūdens paraugā (\(\mathrm{mg/L}\))?
Svarīgi!
Rezultātu noapaļo līdz 2 cipariem aiz komata!
 
Atbilde:
γFejonukop.=img/L
 
γFe3+=img/L
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!