Uzdevums:

2p.
Ķīmiķis Rūdis ņēma brūnas adatveida kristālus – bināru savienojumu \(\mathrm{A}\) un to karsēja \(\mathrm{500}\) \(\mathrm{^oC}\), kurā savienojums sadalās par diviem citiem savienojumiem – melnu cietu vielu \(\mathrm{B}\) un gāzveida vielu \(\mathrm{C}\), kas istabas temperatūrā ir bezkrāsains šķidrums. Gan \(\mathrm{B}\), gan \(\mathrm{C}\) ir bināri savienojumi, kuros ietilpst tie paši elementi, kas \(\mathrm{A}\). \(\mathrm{A}\)-\(\mathrm{C}\) ietilpstošajam metālam \(\mathrm{D}\) ir trīs dažādas secīgas oksidēšanās pakāpes. \(\mathrm{A}\) iegūst, šķīdinot metālu \(\mathrm{D}\) karstā koncentrētā sālsskābē. Savienojumā \(\mathrm{B}\) metāls \(\mathrm{D}\) ir nestabilākajā oksidēšanās pakāpē. Tā \(\mathrm{B}\) reakcijā pat ar atšķaidītu sālsskābi iegūst \(\mathrm{A}\).
 
Stabilākā \(\mathrm{D}\) oksidēšanās pakāpe savukārt novērojama savienojumā \(\mathrm{C}\). \(\mathrm{C}\) reakcijā ar ūdeni pēc nogulšņu izkarsēšanas iegūst baltu bināru savienojumu \(\mathrm{E}\), kas ļoti plaši tiek izmantots kā pigments. Zināms, ka metāla masas daļa savienojumā \(\mathrm{E}\) ir \(\mathrm{59,9}\) %.
 
Kāds vēl produkts bez \(\mathrm{B}\) rodas \(\mathrm{A}\) reakcijā ar sālsskābi? Uzraksti vielas ķīmisko formulu!

Uzraksti, kāda ir koeficientu summa šīs ķīmiskās reakcijas vienādojumā!
Svarīgi!
Rakstot atbildi, katrā rūtiņā ieraksti ķīmiskā elementa simbolu vai indeksu (indeksu \(\mathrm{1}\) neraksta)
 
Atbilde:
Reakcijas produkts ir ii.
 
Koeficientu summa ir .
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!