21.
maijā
Eksāmens MATEMĀTIKĀ 12.KLASEI
Trenējies ŠEIT!

Uzdevums:

3p.
5. uzdevums. Trīskāršas problēmas... 28. jautājums
 
Kā oksidējošu reaģentu organiskajā ķīmijā mēdz izmantot kādas skābes vienvērtīga metāla jona sāli A. Praksē gan biežāk tīra A vietā izmanto trīskāršo sāli (nosauksim to par OX), kas patiesībā ir trīs sāļu A, B un C maisījums daudzuma attiecībā 2:1:1. Šis trīskāršais sāls satur 4 ķīmiskos elementus, turklāt gan A, gan B katrs satur visus 4 šos elementus, kamēr C satur 3 no tiem. Reducēšanās procesā A pārvēršas par B! Zināms, ka B un C veidojas attiecīgā metāla hidroksīda reakcijā ar sērskābi dažādās attiecībās.

Ķīmiķim Apsītim bija nepieciešams oksidēt dimetilsulfīdu \(\mathrm{(CH_{3})_{2}S}\) par dimetilsulfoksīdu \(\mathrm{(CH_{3})_{2}SO}\). Viņš zināja, ka dimetilsulfīds ar A reaģē attiecībā 1:1. Tā nu Apsītis \(0,800\ \mathrm{g}\) dimetilsulfīda pievienoja \(3,00\ \mathrm{g}\) trīskāršā sāls OX. Pēc reakcijas Apsītis noteica, ka tikai 75,8% no dimetilsulfīda bija oksidēti. Apsītis saprata, ka ir pievienojis pārāk maz oksidētāja, lai oksidētu visu dimetilsulfīdu…

Pieņemiet, ka oksidēšanas reakcija notika bez blakusreakcijām, t.i, ar 100% iznākumu! Pēc oksidēšanas iztvaicējot organiskās vielas, reakcijas traukā palikušo neorganisko sāļu B un C masa bija \(2,844\ \mathrm{g}\).
 
Uzraksti, kāda ir “centrālā” atoma oksidēšanās pakāpe katrā no sāļiem A, B un C!
Svarīgi!
Raksti atbildi tā, lai pirmajā ailē būtu lādiņa zīme, bet otrajā cipars!
Atbilde:
Vielā A ii
Vielā B ii
Vielā C ii
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!