13.
maijā
Eksāmens KRIEVU VALODĀ 12.KLASEI
Trenējies ŠEIT!

Uzdevums:

8p.
2. uzdevums. Augstspiediena kristāli. 7. jautājums
 
Kā kokmateriālu konservantu kopš 20. gs. 30-to gadu vidus izmanto kādu no trim savienojumiem A, B un C sastāvošu vielu maisījumu, kura dažādas attiecības ir gan patentētas, gan pārdotas ar dažādiem komerciāliem zīmoliem. Neskatoties uz tā toksiskumu un kaitīgumu videi, nopietna tā lietošanas ierobežošana juridiski ir reglamentēta tikai nedaudz vairāk kā 10 gadus.

A veidojošais anjons satur metālu X, kas tīrā veidā ir sudrabpelēks ar metālisku spīdumu. X reakcijā ar skābekli vai ūdeni augstā temperatūra iegūst tā oksīdu D, kas ir zaļā krāsā. D reaģē gan ar skābēm, gan bāzēm. D oksidējot ar, piemēram, kālija hlorātu kālija karbonāta klātienē, iegūst dzeltenu sāli E, kas skābā vidē apgriezeniski pārvēršas oranžā sālī A. Gan E, gan A elements X ir tā augstākajā oksidēšanās pakāpē, līdz ar to abas vielas ir spēcīgi oksidētāji. Abas vielas ir toksiskas un kancerogēnas.

B ir spilgti zils savienojums, kas satur metālu Y. Y ir sarkanbrūns metāls, kas \(200\ \mathrm{°C}\) neliela skābekļa daudzuma klātienē veido sarkanu oksīdu F, kuru tālāk oksidējot skābeklī \(500\ \mathrm{°C}\), iegūst melnu oksīdu G. G šķīdinot kādā stiprā skābē un iegūto šķīdumu ietvaicējot, iegūst B kristālus. B karsējot, tas pārvēršas baltā pulverveida vielā H, ko atkārtoti pārkristalizējot no ūdens atgūst B.

C ir kāda elementa Z oksīda hidrāts. Zināms, ka Z dabā eksistē vairākās alotropajās formās, izplatītākā un nozīmīgākā no kurām ir metāliski pelēka. C veidojošajā oksīdā Z masas daļa ir 65,2%, bet savienojumā C56,4%. Gan Z, gan lielākā daļa no tā savienojumiem ir ļoti toksiski un potenciālas indes.

Uzraksti vielu A - H ķīmiskās formulas!
Svarīgi!
Raksti formulu tā, lai vienā ailē būtu tikai viens elements, viens indekss vai viens koeficients!
A
iiiiii
B
iiiiiiii
C
iiiiiiii
D
iiii
E
iiiii
F
iii
G
ii
H
iiii
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!