Uzdevums:

4p.
5. uzdevums. Joniem bagātais ezers. 24. jautājums
 
Afrēras ezers Etiopijā gadsimtiem ilgi tika izmantots vārāmās sāls ieguvei, ietvaicējot tā sāļos ūdeņus, jo sāls koncentrācija šī ezera ūdenī ir ļoti augsta un to klasificē kā hipersāļo ezeru. Tomēr pēc 2011. gadā notikušā tuvumā esošā Nabro vulkāna izvirduma šādi iegūtā sāls vairs nav izmantojama pārtikā, jo kopā ar izvirdumu Afrēras ezerā nonāca gana liels kādas vielas A daudzums, kas šī ezera ūdeni padarīja ļoti skābu.

Analizējot Afrēras ezera ūdeni, sākotnēji veica nātrija noteikšanu ar liesmas fotometriju. \(1,00\ \mathrm{mL}\) ezera ūdens parauga pārnesa \(100\ \mathrm{mL}\) mērkolbā, kur to atšķaidīja līdz atzīmei (1. šķīdums). No iegūtā 1. šķīduma ņēma \(5,00\ \mathrm{mL}\) un pārnesa jaunā \(100\ \mathrm{mL}\) mērkolbā, tad šķīdumu atšķaidīja līdz atzīmei (2. šķīdums). Mērīja 2. šķīduma absorbciju pie \(589\ \mathrm{nm}\), iegūstot \(A_{2.šķ.} \ = \ 1,047 \). Absorbcijas vērtība pie \(589\ \mathrm{nm}\) standartšķīdumam ar nātrija jonu koncentrāciju \(0,0500\ \mathrm{mg/mL}\) ir \(A_{st.šķ.} \ = \ 0,950 \).

Aprēķini, kāda ir nātrija jonu koncentrācija (\(\mathrm{mg/mL}\)) 2. šķīdumā!
 
Aprēķini, kāda ir nātrija jonu un nātrija hlorīda koncentrācija (\(\mathrm{g/L}\)) Afrēras ezera ūdenī!
 
Atbilde:
γ2=  \(\mathrm{mg/mL}\)
γNa+=  \(\mathrm{g/L}\)
γNaCl=  \(\mathrm{g/L}\)
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!