Uzdevums:

2p.
1. uzdevums. Neorganiskie savienojumi. 1. jautājums
 
Kāds blāvi sudrabpelēks metāls X spontāni reaģē ar ūdeni, veidojot vielas A šķīdumu un izdalot gāzi B. Caur iegūto šķīdumu laižot bezkrāsainu gāzi C, šķīdums saduļķojas, rodoties vielas D nogulsnēm. Ja caur iegūto suspensiju turpina pūst gāzi C, novēro nogulšņu pazušanu, rodoties savienojumam E. D veido kādu Latvijā plaši sastopamu nogulumiezi, turklāt kopā ar analogu ķīmiski līdzīga metāla Y savienojumu B veido citu Latvijā plaši sastopamu nogulumiezi. Zināms, ka arī Y reaģē ar ūdeni, taču istabas temperatūrā šī reakcija ir salīdzinoši lēna.

D šķīst stiprā skābē G, iegūstot vielas H šķīdumu. G industriāli iegūst, ūdenī šķīdinot vārāmā sāls šķīduma elektrolīzes produktu B un I reakcijas produktu. H reakcijā ar kādu citu skābi J iegūst mazšķīstošu savienojumu K, kas veido Latvijā sastopamu nogulumiezi. Zināms, ka, K karsējot, tas sadalās divās stadijās, virs \(100\ \mathrm{°C}\) veidojot L, savukārt virs \(180\ \mathrm{°C}\) – M.

Uzraksti elementu X un Y ķīmiskos simbolus!
 
Atbilde:
X ir
Y ir
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!