2. uzdevums. Augstspiediena kristāli. 4. jautājums
 
2017. gadā žurnālā Science tika ziņots, ka ķīmiskais elements A \(495\ \mathrm{GPa}\) spiedienā veido kristālus ar metālam raksturīgām īpašībām: tiem ir metālisks spīdums un tie vada elektrību. Šķidrā un gāzveida stāvoklī A eksistē divatomu molekulas veidā, kas noteiktā attiecībā ar gaisu ir sprādzienbīstama. Šādā sprādzienā rodas gāzveida B. A veidotās divatomu molekulas reakcijā ar vienu no gaisa sastāvdaļām iegūst gāzi ar asu raksturīgu smaku C.
 
C degšanā katalizatora klātienē var iegūt bezkrāsainu gāzi D, kas gaisā pārvēršas par brūnu gāzi E, kas savukārt tālāk daļēji pārvēršas par bezkrāsainu gāzi F, līdz starp E un F iestājas ķīmiskais līdzsvars. E reakcijā ar šķidru B iegūst skābi G, kuras reakcijā ar C iegūst savienojumu H, kuru plaši izmanto lauksaimniecībā kā minerālmēslojumu. Lēni karsējot H, tas pilnībā sadalās divos gāzveida produktos, viens no kuriem ir oksīds I. Savukārt, ja H sadalās ar eksploziju, tas pamatā veido trīs gāzveida produktus – B, kā arī divas divatomu gāzes J un K. Zināms, ka J ir ķīmiski visai inerta viela, kamēr K uzbūve padara to par stipri reaģētspējīgu vielu.
 
Uzraksti vielu A – K ķīmiskās formulas!
Svarīgi!
Raksti formulu tā, lai vienā ailē būtu tikai viens elements vai viens indekss!
Atbilde:
 
A
i
B
iii
C
iii
D
ii
E
iii
F
iiii
G
iiii
H
iiiiii
I
iii
J
ii
K
ii
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!