4. uzdevums. Krāsainās pārvērtības. 27. jautājums
 
Kāda metāla \(\mathrm{X}\) stabilākie un plašāk zināmie oksīdi ir \(\mathrm{A}\) un \(\mathrm{B}\). A ir zaļa kristāliska viela, kas sastopama arī dabā zaļgana minerāla veidā. \(\mathrm{A}\) veidojas \(\mathrm{X}\) reakcijā ar skābekli. \(\mathrm{A}\) nereaģē ar ūdeni, bet reaģē ar skābēm (piem., ar sālsskābi, veidojot \(\mathrm{C}\)) un koncentrētiem sārmiem (piem., ar nātrija hidroksīdu, veidojot \(\mathrm{D}\)).

\(\mathrm{B}\) savukārt ir tumši violeta higroskopiska kristāliska viela. \(\mathrm{B}\) iespējams iegūt, sākotnēji oksidējot \(\mathrm{A}\) ar \(\mathrm{KClO_3}\) \(\mathrm{K_{2}CO_3}\) klātienē, tādejādi iegūstot spilgti dzeltenu savienojumu \(\mathrm{E}\). Šajā reakcijā novēro bezkrāsainas gāzes izdalīšanos. Apstrādājot \(\mathrm{E}\) ar atšķaidītu sērskābi, iegūst spilgti oranžu savienojumu \(\mathrm{F}\). Apstrādājot \(\mathrm{F}\) ar siltu koncentrētu sērskābi, kristalizējas \(\mathrm{B}\). Zināms, ka pāreja starp \(\mathrm{E}\) un \(\mathrm{F}\) ir atkarīga no vides pH, un bāziskā vidē no \(\mathrm{F}\) veidojas \(\mathrm{E}\). \(\mathrm{B}\) reakcijā ar ūdeni iegūst savienojumam \(\mathrm{F}\) atbilstošo skābi \(\mathrm{G}\), un reakcijā ar kālija hidroksīdu pašu \(\mathrm{F}\).

\(\mathrm{B}\) reakcijā ar koncentrētu \(\mathrm{HCl}\) veidojas necaurspīdīgs tumšs asins-krāsas šķidrums \(\mathrm{H}\), kas satur gan skābekli, gan hloru. Skābekļa un hlora masas attiecība savienojumā \(\mathrm{H}\) ir \(\mathrm{1:2,22}\). \(\mathrm{H}\) reakcijā ar ūdeni ir iespējams iegūt \(\mathrm{E}\) atbilstošo skābi \(\mathrm{I}\).
Uzrakstīt metāla \(\mathrm{X}\) un savienojumu \(\mathrm{A - H}\) ķīmiskās formulas.
 
Atbilde:
 X
 A iiii
 B ii
 C ii
 D ii
 E iiii
 F iiiiii
 G iiiiii
 H  iiii
 I iiii
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!