4. uzdevums. Ūdens cietība. 16. jautājums
  
Viens no būtiskiem aspektiem, ar ko jārēķinās, sadzīvē lietojot ūdeni, ir tā cietība. Ar jēdzienu “ūdens cietība” pamatā ir saistāma ar divu jonu \(\mathrm{A}\) (no abiem lielākais atoma kārtas skaitlis) un \(\mathrm{B}\) (no abiem mazākais atoma kārtas skaitlis) esamība ūdenī.

Ūdens cietības noteikšanai ūdens paraugu titrē ar \(\mathrm{EDTA}\) jeb trilonu B – vielu, kas attiecībā 1:1 ar šiem joniem veido komplekso savienojumu. Papildus zināms tas, ka pie pH > 10 kompleksa veidošanās reakcija ar jonu \(\mathrm{B}\) nenotiek.
Ņēma \(50\ \mathrm{mL}\) ūdens parauga un to titrēja ar \(0,011\ \mathrm{M}\) \(\mathrm{EDTA}\) šķīdumu indikatora eriohroma melnā T klātienē. Titrēšanā patērēja \(6,80\ \mathrm{mL}\) \(\mathrm{EDTA}\) šķīduma. Savukārt, ņemot \(50\ \mathrm{mL}\) ūdens parauga, tam pievienojot \(2\ \mathrm{mL}\) vielas \(\mathrm{C}\) šķīduma un titrējot ar \(0,011\ \mathrm{M}\) \(\mathrm{EDTA}\) šķīdumu indikatora mureksīda klātienē, titrēšanā patērēja \(4,50\ \mathrm{mL}\) titranta. Otrajā no titrēšanām kompleksu veidoja tikai jons \(\mathrm{A}\).

Aprēķini analizētā ūdens parauga cietību (\(\mathrm{mmol⋅L^{-1}}\))!
 
Atbilde: c(jonu) \(=\)  \(\mathrm{mmol⋅L^{-1}}\)
 
 
4. uzdevums. Ūdens cietība. 20. jautājums

Ūdens cietības izteikšanai bez \(\mathrm{mmol⋅L^{-1}}\) izmanto arī izteikšanu jona \(\mathrm{A}\) karbonāta \(\mathrm{D}\) masas koncentrācijā \(\mathrm{mg⋅L^{-1}}\) (šajā pārrēķinā \(\mathrm{A}\) koncentrācijā iekļauj arī jona \(\mathrm{B}\) koncentrāciju!).
Izsaki analizētā ūdens parauga cietību \(\mathrm{D}\) masas koncentrācijas veidā \(\mathrm{mg⋅L^{-1}}\)!
 
Atbilde: γCaCO3 \(=\)  \(\mathrm{mg⋅L^{-1}}\)
 
 
4. uzdevums. Ūdens cietība. 21. jautājums
  
Izmantojot doto ūdens cietības testa atšifrējumu, nosaki analizētā parauga ūdens cietību! Izvēlies no dotajiem!
 
Asset 47d.svg
 
Izvēlies vienu:
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!