Uzdevums:

1p.
4. uzdevums. Ūdens cietība. 19. jautājums
  
Viens no būtiskiem aspektiem, ar ko jārēķinās, sadzīvē lietojot ūdeni, ir tā cietība. Ar jēdzienu “ūdens cietība” pamatā ir saistāma ar divu jonu \(\mathrm{A}\) (no abiem lielākais atoma kārtas skaitlis) un \(\mathrm{B}\) (no abiem mazākais atoma kārtas skaitlis) esamība ūdenī.

Ūdens cietības noteikšanai ūdens paraugu titrē ar \(\mathrm{EDTA}\) jeb trilonu B – vielu, kas attiecībā 1:1 ar šiem joniem veido komplekso savienojumu. Papildus zināms tas, ka pie \(\mathrm{pH} > 10\) kompleksa veidošanās reakcija ar jonu \(\mathrm{B}\) nenotiek.
Ņēma \(50\ \mathrm{mL}\) ūdens parauga un to titrēja ar \(0,011\ \mathrm{M}\) \(\mathrm{EDTA}\) šķīdumu indikatora eriohroma melnā T klātienē. Titrēšanā patērēja \(6,80\ \mathrm{mL}\) \(\mathrm{EDTA}\) šķīduma. Savukārt, ņemot \(50\ \mathrm{mL}\) ūdens parauga, tam pievienojot \(2\ \mathrm{mL}\) vielas \(\mathrm{C}\) šķīduma un titrējot ar \(0,011\ \mathrm{M}\) \(\mathrm{EDTA}\) šķīdumu indikatora mureksīda klātienē, titrēšanā patērēja \(4,50\ \mathrm{mL}\) titranta. Otrajā no titrēšanām kompleksu veidoja tikai jons \(\mathrm{A}\).

Kas ir viela \(\mathrm{C}\)? No dotajām izvēlies vispiemērotāko!
Izvēlies vienu:
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!