Uzdevums:

14p.
1. uzdevums. Metālu detektors. 1. jautājums
  
A ir sudrabbalts, bet B – zilganbalts metāls. Novēro, ka A reaģē ar atšķaidītu sērskābi, veidojot savienojuma C šķīdumu, taču ar koncentrētu sērskābi A nereaģē. C šķīdumam pievienojot nātrija hidroksīdu, iegūst gaiši zaļganas D nogulsnes (faktiski tīrs D ir baltā krāsā, tomēr praktiski tas parasti iekrāsojas gaiši zaļganpelēkā krāsā). Gaisā D samērā ātri maina savu krāsu uz brūngani sarkanu, jo notiek E veidošanās. E iespējams izšķīdināt koncentrētā nātrija hidroksīda šķīdumā paaugstinātā temperatūrā, iegūstot savienojumu F. Karsējot D, iegūst G, savukārt karsējot E, veidojas HA ļoti augstā temperatūrā reaģē ar ūdeni, un interesanti, ka šajā reakcijā veidojas nevis kāds no minētajiem savienojumiem, bet oksīds I, kurā A ir divas dažādas oksidēšanās pakāpes.

Savukārt B šķīst gan koncentrētā, gan atšķaidītā sērskābē, veidojot J, gan viegli šķīst nātrija hidroksīda šķīdumā, veidojot K. Atšķaidītā ūdens šķīdumā K sadalās par L, ko iespējams iegūt, arī pievienojot J nātrija hidroksīdu. L karsējot, iegūst baltu savienojumu M, ko plaši izmanto kā balto pigmentu, pildvielu, kā arī medicīnas un kosmētikas produktos.

Uzraksti A-M ķīmiskās formulas.
 A  i H  iiii
 B  i I  iiii
 C  ii J  ii
 D  ii K  iiii
 E  ii L  ii
 F  iiii M  i
 G  i
 
 
 
1. uzdevums. Metālu detektors. 2. jautājums
  
Kādas ir A oksidēšanās pakāpes oksīdā I?
 
Izvēlies vienu vai vairākas atbildes:
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!