Teorija

Ražošanas pēdējais posms
 
Izmantošanai pilnībā gatavu cementu iegūst, samaisot trīs komponentus: izžāvētus, granulētus izdedžus, pulverveida papildus komponentu un mazliet aktivizatoru.
 
Komponentu apjoms un proporcijas atkarīgas no tā, kādas kvalitātes cements tiek ražots. Kā papildus materiālu var izmantot pelnu putekļus, vulkāniskos pelnus, pocolāna kaļķakmeni, smiltis, kaļķakmens mālus, domnu izdedžus u.tml. Aktivizatoru pievieno nelielā apjomā (2-5% no maisījuma masas). Arī tā tips un pievienošanas daudzums tiek izraudzīts atbilstoši tam, kāda cementa marka tiek ražota.
 
cements1.png
 
Izmantošana
  
Bezklinkera cementam uz hidraulisko izdedžu bāzes betona ražošanas procesā ir zema temperatūras hidratācija. Tāpēc šo materiālu var izmantot monolītā betona izgatavošanā. Otra svarīgākā lieta — šādam betonam piemīt augsta korozijas noturība agresīvā vidē (piemēram, gruntsūdeņos vai jūras ūdenī).
  
cemmaiss.png
Attēlā: gatavi cementa maisi
 
Ražošanas procesā radītais piesārņojums
  
Kas gan to būtu domājis, ka cements ir tik kaitīgs videi! Izrādās, ka no cementa izdalās veseli 5% no visā pasaulē radītā CO2. Kas esot krietni vairāk kā piemēram lidmašīnu radītais CO2 piesārņojums. Taču gudri cilvēki nesnauž. Anglijā kāda kompānija ir radījusi jauna tipa cementu, kurš nevis izdala, bet gan uzņem CO2 no apkārtējās vides. Šis cements varot savākt CO2 līdz pat 60% no paša masas. Smalki! Vēl gan notiek cementa testēšana un pārdošanā, un tas būs pieejams tikai pēc pāris gadiem - kā reiz laikā uz koncertzāles būvniecību. Varēs būvnieki izšķiest vēl vairāk naudas par vēl dārgākiem materiāliem, bet būs vismaz savs labums... Varēsim to saukt par lielo melno atgāzu rijēju.
 
betpies.png
 
Atsauce:
http://www.majalv.lv/index.php?n=601&a=7492
http://www.ekozurnals.lv/index.php?menu=8&submenu=3&item=92
http://www.ekozurnals.lv/index.php?menu=8&submenu=3&item=92
http://www.majaplus.lv/?l=1&c=99
http://lv.wikipedia.org/wiki/Ekibastuza
http://www.industryprof.lv/public/?id=18&ln=lv
http://www.kbn-group.com/content.php/125-cement