Līvānu stikla rūpnīca
 
Par nopietnu stikla izstrādājumu ražošanas sākumu Latvijā var uzskatīt Līvānu stikla rūpnīcas izveidi, tā tika nodibināta 1897. gadā Līvānos. 1903. gadā tajā ieguldīja lielas investīcijas, un tā sekmīgi strādāja līdz Otrajam pasaules karam, kad ēkas cieta karadarbībā. Pēc kara rūpnīca tika atjaunota, un tā galvenokārt PSRS tirgum ražoja dažādus stikla izstrādājumus - servīzes, vāzes, pudeles. Pagājušā gadsimta 70. gados tirgus strauji paplašinājās, un Līvānu stikls kļuva pazīstams arī Anglijā, Francijā un Saūda Arābijā. 2008. gada jūnijā tika pieteikta uzņēmuma maksātnespēja. Vieglu roku visas ražošanas iekārtas tika demontētas un pārvestas uz citām valstīm.
 
livanustikls.png
  
Rīgas stikla rūpnīca Sarkandaugavā
 
Rīgas stikla rūpnīca Sarkandaugavā tika dibināta 1888. gadā, kā fabrika, kurā sākotnēji strādāja 39 strādnieki. Līdz pat 1926. gadam rūpnīcā ražoja stikla taru, glāzes un traukus medicīnas vajadzībām. 1926.-1931. gadā uzņēmumā tika uzstādītas nepārtrauktās darbības vannas krāsns un trīs Furko tipa mašīnas loga stikla ražošanai. 1957.-1972. gadā Rīgas stikla rūpnīca Sarkandaugava tika rekonstruēta, tika uzbūvēti šihtas sagatavošanas un logu stiklu ražošanas cehi, mozaīkas apdares plākšņu ražotne. Lielākā daļu uzņēmuma darbībai nepieciešamās izejvielas tika ieviestas no Padomju Savienības, kur tika eksportēta arī lielākā daļa no saražotās produkcijas. Rīgas stikla rūpnīca Sarkandaugava beidza pastāvēt 1999. gadā.
 
sarkand.png
  
Stikla rūpnīca „Grīziņkalns"
 
Stikla rūpnīca „Grīziņkalns" dibināta 1927. gadā Rīgā, dibināšanas brīdī tai bija cits nosaukums - „Fēnikss", un tā sākotnēji nodarbināja 30 cilvēku. Uzņēmums šobrīd ražo abažūrus apgaismes ķermeņiem, dažādus traukus, kā arī mašīnizstrādājumus. Rūpnīca pieaugošo energoresursu cenu dēļ bija spiesta apturēt ražošanu. Tagad ražošana ir samazināta. Līdz 2007. gada jūlijam rūpnīca nodarbināja ap 500 cilvēku, kad trijās maiņās nepārtraukti strādāja piecas stikla kausēšanas krāsnis. Tagad no piecām krāsnīm darbojas tikai viena.
 
Valmieras stikla šķiedra
 
Valmieras stikla šķiedra ir viens no lielākajiem Latvijas eksportētājiem. Rūpnīca uzbūvēta 1963. gadā un par tās darbības sākšanu var uzskatīt brīdi, kad elektrokrāšņu cehā tika iegūta pirmā stikla šķiedra. Šobrīd uzņēmums ražo šķiedru, dažāda veida diegus, tehniskos audumus, kā arī sietus. Eksportēts tiek 95% no saražotās produkcijas apjoma. Eksports noris galvenokārt uz Eiropas Savienības valstīm, ASV, Kanādu, Austrāliju, Japānu un NVS valstīm. Eksporta apjoms liecina par to, ka ražotā produkcija ir kvalitatīva un atbilst starptautiskiem kvalitātes standartiem. Šobrīd rūpnīca nodarbina ap 900 darbinieku, kas Latvijas mēroga ražojošam uzņēmumam ir liels skaits. Uzņēmums ir arī lielākais nodokļu maksātājs Vidzemē. Valmieras stikla šķiedra ir akciju sabiedrība, no kuras lielākie akcionāri ir Vācijas uzņēmums P-D Glasseiden GmbH Oschatz, kam pieder 45,3% akciju un Vitrulan International GmbH ar 36,2% akciju.
 
valmstiklask.png
 
Stikla pārklājumu rūpnīca „GroGlass"
 
"GroGlass" ir stikla pārklājumu rūpnīca Rīgā, kura savu ražošanu sāka 2008. gada maijā. Ražošanas procesā tiek izmantotas vismodernākās tehnoloģijas. Unikālo iekārtu un procesu tehnoloģiju, kuru izmanto "GroGlass", ir radījusi un izveidojusi AS "Sidrabe". Groglass ražo speciālu siltumnīcu stiklu ar augstvērtīgu nanopārklājumu, kurš uzlabo gaismas caurlaidību un samazina kopējā siltuma daudzuma iekļūšanu siltumnīcā. Rūpnīca nodarbina ap 60 cilvēku.
 
Atsauce:
http://www.livani.lv/page/328
http://www.citariga.lv/lat/sarkandaugava/rupnieciba/
http://www.valmiera.lv/zina/par-valmieru/valmieras-stikla-skiedra-plano-lidz-2014gadam-audzet-apgrozijumu-par-493-sasniedzo
http://www.citrus.lv/Projekti/SIA+GroGlass+r%C5%ABpn%C4%ABca,+R%C4%ABga