Mēness ir otrs spožākais spīdeklis pie debess pēc Saules, tikai atšķirība ir tāda, ka tas pats gaismu neizstaro. Tas ir redzams, jo to apspīd Saule. Nakts debesīs būtu vajadzīgi apmēram 500 000 pilnmēnešu, lai to gaisma līdzinātos Saules gaismai. No Mēness nākošā gaisma vislabāk ir saskatāma kaut kur ārpus pilsētas, jo pilsētās ir pārāk spēcīgs apgaismojums.
 
Mēness, tāpat kā Saule, pārvietojas no labās uz kreiso pusi (no rietumiem uz austrumiem), tikai ātrāk. Gravitācijas spēku iedarbībā tas riņķo apkārt Zemei. Mēness, riņķodams ap Zemi, kopā ar to pārvietojas ap Sauli.

Pret Zemi pavērsta viena un tā pati Mēness puse, otra nav redzama. Mēness redzamais izskats ir atkarīgs no tā, no kuras puses spīd Saule, kad mēs uz to skatāmies. 
Mēness fāzes ir: jaunmēness, pirmais ceturksnis, pilnmēness un pēdējais ceturksnis. Tā fāzes mainās, jo Saule apspīd tikai vienu tā pusi un Mēnesim riņķojot ap Zemi, tā redzamā un neredzamā puse redzama dažādās proporcijās.

 
meness_fazes.jpg
 
  • Pilnmēness ir redzams tad, kad Mēness atrodas aiz Zemes un Saule apgaismo visu tā redzamo pusi.
  • Apmēram 7 dienas pēc šīs fāzes iestājas pēdējais ceturksnis, un Mēness ir redzams kā pusaplis ar izliekumu uz kreiso pusi.
  • Vēl aptuveni pēc 7 dienām iestājas jaunmēness fāze. Tā iestājas tad, kad Mēness atrodas starp Zemi un Sauli. Tad pret Zemi vērsta Mēness neapgaismotā puse un tas nav redzams. No pilnmēness fāzes līdz jaunmēness fāzei Mēnesi sauc par dilstošu.
  • Vēl septiņas dienas vēlāk iestājas pirmais ceturksnis. Tad Mēness redzams kā pusaplis ar izliekumu uz Saules pusi.
  • Nākamajās septiņās dienās Mēness fāze turpina augt, līdz pilnmēness fāzei. No jaunmēness līdz pilnmēness fāzei Mēnesi sauc par augošu.
 
Meness fazes2.png
 
Mēness fāžu modelis
Lai labāk saprastu, kā veidojas Mēness fāzes, var pagatavot modeli. Modelim vajadzīga lielāka bumba vai cilvēks (Zeme), mazāka bumbiņa, kas piestiprināta pie kociņa (Mēness) un spoža lampa (Saule). Modeļa demonstrēšanai nepieciešama tumša telpa. Aplūko video, kā var izveidot šādu modeli:
 

Pagatavo savu modeli un izstāsti citiem, kā veidojas Mēness fāzes!