Kas ir šūna?
Visi dzīvie organismi sastāv no mazām daļiņām - šūnām. Dažreiz šūnas ir tik lielas, ka tās var viegli ieraudzīt. Labi saskatāmas šūnas ir daudziem augļiem: apelsīnam, mandarīnam, ābolam, tomātam. Tomēr lielākā daļa šūnu ir tik mazas, ka to saskatīšanai nepieciešamas palielināmās ierīces - dažādi mikroskopi.
 
orange-slice-from-mandarin.jpg
 
Organismi ir dažādi - augi, dzīvnieki, sēnes. Šūnām organismos jāveic dažādus pienākumus. Piemēram,  vienas šūnas sargā organismus no ārpuses, citas nodrošina kustības, citas - palīdz sajust apkārtējo vidi. Tāpēc dažādu organismu šūnas un šūnas, kurām ir dažādi uzdevumi, izskatās atšķirīgi. Aplūko attēlus, kurās redzamas  dažas  palielinātas šūnas:
 
muskulasuna.gif
Muskuļu šūna (zīmējums)
 
nervusuna.jpg
Nervu šūna (zīmējums)
 
auga_suna.jpg
Auga virsējās kārtas šūna (mikrofotogrāfija)
 
Kas ir audi?
Organismus veido ļoti daudzas šūnas. Kā tās turas kopā? Līdzīgas šūnas savienojas grupās, kuras sauc par audiem. Dažkārt audus varam redzēt bez īpašām palīgierīcēm. Piemēram,  gaļa sastāv no muskuļaudiem, kuros muskuļu šūnas savienojušās garās šķiedrās:
 
gakja.png
 
Tomēr parasti audus, tāpat kā atsevišķas šūnas, apskata mikroskopā. Mikroattēlos var redzēt, ka audus veido līdzīga izskata šūnas.
 
bone-tissue-(compact).jpg
Kaulaudi
 
epitelijs.jpg
Cilvēka ādu veido segaudi
 
epiderma.jpg
Augu virsmu klāj segaudi