Dienas un nakts maiņa
Mūsu planēta Zeme riņķo ap Sauli. Vienlaicīgi tā riņķo ap savu asi. Vari aplūkot video, kā tas notiek. Video var redzēt, ka Saulei tuvākā Zemes puse ir gaiša, bet otra puse ir tumša.
 
 
Gaišajā Zemes pusē ir diena, bet tumšajā - nakts. Tā kā Zeme griežas ap savu asi, diena un nakts nemitīgi viena otru nomaina. Zeme ap savu asi pilnu apgriezienu veic 24 stundās. To sauc par diennakti.
Diennakts ir laiks, kādā Zeme apgriežas ap savu asi. Tā ir 24 stundas gara. Diena ir diennakts gaišā daļa, bet nakts ir diennakts tumšā daļa.
Aplūko bērnu zīmējumus un mēģini noteikt, kāda diennakts daļa tajos redzama!
 
diena.jpg    Sun-Kids-Beach-Murals-Image.jpg
Dienā Saule ir augstu virs horizonta.
 
 
No rīta un vakarā Saule ir tuvu horizontam.
 
Pulksteņi
Kopš seniem laikiem cilvēkiem bija svarīgi zināt, kāds diennakts laiks ir dotajā brīdī. Tāpēc cilvēki gatavoja laika mērītājus - pulksteņus.
 
Sun_clock_in_Valka.jpg
     
smilsup.jpg
Viens no pirmajiem bija Saules pulkstenis. Tam ir rādītājs un iedaļas. Kad Saule spīd uz rādītāju, veidojas ēna. Pēc ēnas novietojuma un garuma var zināt aptuvenu laiku. Tomēr šāds pulkstenis nav precīzs un tas nedarbojas, ja nav Saules.
 
 
Laiku var mērīt ar smilšu pulksteni. Ja precīzi zina, cik ilgi smiltis birst no augšējās daļas apakšējā, var noteikt notikuma ilgumu. Tomēr ar šādu pulksteni nav iespējams noteikt diennakts laiku.
 
clock-water1.gif
 
Candle-ClockT.jpg
Senos laikos veidoja arī sarežģītus
ūdens pulksteņus.
 
 
Ar sveces pulksteni var mērīt notikuma ilgumu.
 
 
Mūsdienās lieto pulksteņus, kuri darbojas jebkurā diennakts laikā un kurus var paņemt līdzi.
 
world-clock.jpg
 
Clock_Screen_Saver.gif
Pulksteņiem ar ciparnīcām ir divi vai trīs rādītāji. Īsākais rādītājs norāda stundas, garākais - minūtes, bet šaurākais - sekundes. Ciparnīca ir sadalīta 12 stundās, 60 minūtēs un 60 sekundēs. Šāds pulkstenis 6:06 rādīs tikpat, cik 18:06. Diennakts daļu tas neparāda.
 
  
Digitālajiem pulksteņiem uz ekrāna redzams laiks stundās, minūtēs un sekundēs. Šie pulksteņi parasti ir precīzāki. Tie rāda arī diennakts daļu. Daudziem šie pulksteņi patīk labāk, jo rāda laiku ar skaitļiem. Laiku ar skaitļiem norāda arī autobusu sarakstos, televīzijas programmās un citur.
 
 
Diennakts ir sadalīta 24 stundās. Stundas apzīmē ar burtu h.
Katrā stundā ir 60 minūtes. Minūšu apzīmējums ir min.
Katrā minūtē ir 60 sekundes. Sekundes apzīmē ar burtu s.
Piemērs:
1 h = 60 min
1 min = 60 s