Teorija

Kas ir masa?
Kas ir smagāks - 1 kilograms spalvu vai viens kilograms ķieģeļu?
 
3_13_Tilpums_masa.PNG
 
Lai gan spalvu kaudze ir daudz lielāka par ķieģeļu kaudzīti, tomēr mēs zinām - viens kilograms spalvu un viens kilograms ķieģeļu ir vienādi smagi. Kā to var izskaidrot?
 
Jebkura viela un jebkurš ķermenis ir veidots no matērijas. Matērija ir tas, ko var fiziski sajust. Jo vairāk ir matērijas, jo  lielāka ir ķermeņa vai vielas masa. Bet ne vienmēr lielākajiem priekšmetiem ir lielāka masa. Dažās vielās matērija sakārtota retāk, citās - ciešāk. Spalvās matērija sakārtota retāk kā ķieģeļos, tāpēc kilograms spalvu aizņem vairāk vietas kā kilograms ķieģeļu.
Masa ir vielas īpašība, kas raksturo, cik matērijas tajā ietilpst.
Kā mēra masu?
Masu mēra ar svariem.
 
sviru svari.jpg
 
Sviru svaros vienā kausā novieto sveramo priekšmetu, bet otrā kausā - atsvarus ar zināmu masu. Kad abi kausi atrodas līdzsvarā, saskaita kopā atsvaru masu. Tā ir vienāda ar priekšmeta masu.
 
galda-svari.jpg
 
Mūsdienās gan biežāk lieto elektroniskos svarus. Svarus ieslēdz, tad uz tiem novieto priekšmetu un displejā nolasa priekšmeta masu.
Svarīgi!
Vielas masas mērvienība ir kilograms. To apzīmē ar burtiem kg. Vienā kilogrmā ir 1000 gramu. Gramus apzīmē ar burtu g.
1 kg = 1000 g
Masa nav svars!
Dažkārt sadzīvē jēdziena masa vietā cilvēki lieto jēdzienu svars. Tomēr dabaszinātnēs jēdziens svars izsaka ko citu - spēku, ar kādu viena ķermeņa gravitācija ietekmē citu ķermeni. Par to tu mācīsies vecākās klasēs. Bet šobrīd atceries, ka ar svariem tiek mērīta dažādu priekšmetu masa.
 
Atsauce:
http://slideplayer.com/slide/5257245/
http://www.kurpirkt.lv/rus/result.php?q=svari+ar+atsvariem
http://svaruveikals.lv/lv/svari