Augi ziemā
 
Ziemā augi saņem ļoti maz Saules gaismas. Gaisa temperatūra ir ļoti zema. Ūdens parasti ir sasalis, tāpēc augiem to grūti uzņemt.
Ziemā augiem jāaizsargājas no aukstuma un pēc iespējas mazāk jātērē ūdeni. Augiem jābūt gataviem pavasarī, kad paliks siltāks, atkal  augt. Tam vajadzīgas barības vielas.
    
SunriseNovember292006051.jpg
Vairums koku ziemā ir bez lapām. Tā koki taupa ūdeni, kurš iztvaikotu caur lapām. Koku zari bez lapām uzkrāj mazāk sniega, citādi zari lūztu.
 
november.jpg
Daudziem augiem saglabājas gatavie augļi. Tos ziemā var ēst putni. Vēlāk putni nesagremotās sēklas izvada citā vietā. Tā augi izplatās.
 
9735094-frozen-grass-with-rime-frost-on-sunny-winter-day.jpg
Zālaugus klāj sniega sega. Sniegs neļauj augiem nosalt lielajos ziemas salos. Daudziem augiem iet bojā virszemes daļas, bet saknes ar uzkrātajām barības vielām zem zemes gaida pavasari.
 
m_osis_pump_180410.jpg
Koku un krūmu zaros ir daudz pumpuru. No tiem pavasarī izplauks lapas un ziedi. Pumpuriem ir biezs apvalks, lai lapas un ziedi nenosaltu. Pēc pumpuru skaita un izvietojuma var pazīt augu. Attēlā redzams oša zars - tā galā ir 3 apaļi pumpuri.
 
Dzīvnieki ziemā
Daudziem dzīvniekiem ziema ir grūts laiks. Aukstumā vajadzīgs ēdiens, lai nenosaltu. Tomēr ēdienu ir grūtāk dabūt kā vasarā. Zālēdājiem jāizrok augus no sniega apakšas un jāspēj izvairīties no plēsīgajiem dzīvniekiem. Bet plēsīgajiem dzīvniekiem ir grūtāk nomedīt savus upurus, jo kājas grimst sniegā.
 
A22_Mountain_hare_Lepus_timidus.jpg
Ir dzīvnieki, kas ziemā maina apmatojuma krāsu. Piemēram, baltais zaķis ziemā ir balts, bet vasarā brūnganpelēks. Tā zaķi ir grūtāk ieraudzīt, viņš var labāk paslēpties no plēsējiem.
 
mouse-in-his-winter-cave.jpg
Mazi dzīvnieki, piemēram, peles, rok alas sniegā. Tā viņas var pārvietoties zem sniega un arī paēst drošākā vietā.
 
bird-snowy-window-lg.jpg
Ir dzīvnieki, kas meklē barību un patvērumu pie cilvēku mājām. Varbūt ir gadījies redzēt, kā zīlīte klauvē pie loga?
 
fox-snow_1547818i.jpg
Plēsīgie dzīvnieki uzmanīgi vēro un klausās, lai pamanītu upuri. Attēlā redzams, kā lapsa ķer peli, kas staigā zem sniega.
 
Svarīgi!
Atceries! Ja esi ierīkojis putnu vai dzīvnieku barotavu, barību tajā jānovieto katru dienu. Dzīvnieki pierod, ka barotavā ir ēdiens, un citur to vairs nemeklē. Ja atstāsi barotavu tukšu, dzīvnieks var nomirt badā!
 
Video vari apskatīt, kā pele iznāk no alas, kas izrakta sniegā.