Mums apkārt ir daudz dzīvās un nedzīvās dabas objektu.
 
Dzīvā daba
Nedzīvā daba
Augi
Dzīvnieki
Sēnes
Mikroorganismi
Augsne
Laikapstākļi
Ūdens
Temperatūra
  
 
Dzīvās un nedzīvās dabas objekti izveido sistēmu, kas ir līdzsvarā - ekosistēmu. Ekosistēma ir, piemēram, mežs, pļava, upe, okeāns, purvs. Dažas ekosistēmas veido cilvēki, piemēram,  dārzs, parks, akvārijs, pilsēta.  
Ekosistēmu veido noteikta vide: augsne, mitrums, temperatūra. To apdzīvo organismi, kas šādai videi ir vislabāk pielāgoti. Dažkārt organismi vidi izmaina, veidojot citu ekosistēmu.
 
forest gap sunfleck.jpg
Meža ekosistēmai raksturīgs vidējs mitruma un siltuma daudzums, tajā aug daudz dažādu koku, krūmu un citu augu. Mežā dzīvo meža dzīvnieki. Cilvēki dodas uz mežu atpūsties, ogot, sēņot, medīt. Tomēr parasti cilvēki mežos nepļauj zāli, netīra celiņus. Mežs aug dabiski.
 
Hyde Park.JPG
Pilsētās cilvēki veido mežam līdzīgu ekosistēmu - parku. Parkos cilvēki stāda kokus, veido apstādījumus, kopj zālienus un ierīko ūdenskrātuves - dīķus, strūklakas. Parkos uz dzīvi apmetas putni un dzīvnieki, kas nebaidās dzīvot cilvēku tuvumā.
Svarīgi!
Ekosistēmas mainās arī dažādos gadalaikos. Mainās laikapstākļi, līdz ar to arī augi un dzīvnieki.
Pavēro fotogrāfijās, kā dažādos gadalaikos mainās mežs un purvs!
 
Summer-Forest.jpg
Vasarā mežā valda krēsla un vēsums, jo koku lapas aizkavē Saules starus. Nogatavojas augļi - mellenes, zemenes, avenes un citi.
 
purvs_vasara.jpg
Purvā vasarā valda zaļie augu un zilie ūdens toņi. Daudzajās ūdens lāmās mazuļus audzina pīles un citi ūdens putni.
 
fotrest_autumn.jpg
Lapu koku mežs rudens sākumā ir viskošākais. Koku un krūmu lapas kļūst krāsainas. Aug sēnes. Rudens beigās lapu kokos kļūst arvien mazāk, mežā kļūst gaišāks. Daudzi mazie augi nokalst.
 
purvs_rudens.jpg
Purva augi rudenī arī maina krāsu. Purvs kļūst krāsains. Ūdens putni gatavojas ceļojumam uz dienvidiem - zosis, gulbji un dzērves pulcējas lielos baros. Nogatavojas dzērvenes.
 
Forest-in-winter.jpg
Ziemā mežs piesnieg. Baltajā sniegā, ja paveicas, var novērot meža dzīvnieku pēdas. Augi zem sniega segas gaida pavasari.
 
purvs_ziema.jpg
Arī purvs pārklājas ar baltu segu. Gājējiem ļoti jāuzmanās, jo zem sniega nav saskatāmas ūdens lāmas un līdz galam neaizsalušie purva akači.
 
spring-forest.jpg
Pavasarī plaukst lapas, sazaļo sīkie augi, redzami ziedi. Mežā skan putnu dziesmas. Dzīvniekiem dzimst mazuļi.
 
swamp-in-spring.jpg
Purvs pavasarī atkal tērpjas zaļā rotā. Sausākās vietās zied augi. Ūdeņos ligzdo pīles, zosis un gulbji, izšķiļas mazie putnēni.
 
Atsauce:
http://jvh-jasonvh.blogspot.com/2011/01/8-what-is-purpose-of-park-what-are-your.html
http://photos.jstechs.com/Landscapes/293-Summer-Forest.html
http://www.madgene.com/wallpaper.php?view=75
http://www.poga.lv/photos/vijakreile/sets/set:22652/photo:428154/
http://fineartamerica.com/featured/buzzard-swamp-in-spring-melissa-wilberger.html