Kas ir Mēness?
Visspožākais objekts pie mūsu debesīm ir mums tuvākā zvaigzne Saule, bet otrs spožākais objekts ir Mēness. Mēness ir Zemes pavadonis, kas visu laiku riņķo ap Zemi.

Vai Mēness spīd?
Saule ir ļoti spoža, jo tā nepārtraukti izstaro daudz gaismas. Mēness tikai atstaro Saules gaismu, tāpēc tā spožums ir daudz mazāks. 
 
Kā Mēness riņķo ap Zemi?
Mēness riņķo ap Zemi tā, ka visu laiku redzama viena un tā pati Mēness puse. Vienu reizi ap Zemi Mēness apriņķo 28 dienās.
 
Kā no Zemes izskatās Mēness?
Cilvēki jau sen ievēroja uz Mēness tumšākus plankumus. Par to rašanos ir daudz leģendu. Zinātnieki ir izpētījuši, ka rakstus uz Mēness veido tā virsma - kalni un padziļinājumi.
 
moon-1.jpg
 
Kas ir Mēness fāzes?
Dažreiz Mēness redzams kā vesels aplis, bet citreiz kā apļa daļa. Tas ir tāpēc, ka mēs redzam tikai to Mēness daļu, kuru apspīd Saule. Mēnesim riņķojot ap Zemi, brīžiem starp Sauli un Mēnesi nostājas Zeme, un uz Mēness veidojas ēna:
  
phases-moon.jpg
 
Šādas izmaiņas notiek regulāri katras 28 dienas. Tās sauc par Mēness fāzēm.
 
Videofilma par Mēness fāzēm.
  
Kā novērot Mēnesi?
Mēnesi vislabāk novērot diennakts tumšajā laikā vietās, kur nav daudz cilvēka radītās gaismas. Ja katru dienu aplūkosi Mēnesi un to uzzīmēsi vai fotografēsi, varēsi izsekot Mēness fāzēm.
Izmantojot tālskati vai teleskopu, varēsi labāk izpētīt Mēness plankumus.