Ar ko mēra attālumu?
 
Parasti attālumu mēra ar LINEĀLU. Lineāla pirmo atzīmi 0centimeti novieto pret priekšmeta vienas malas sākumpunktu. Lineālam jābūt novietotam precīzi gar mērāmo malu. Lai saprastu, cik gara ir mala, jāskatās, pret kuru lineāla līniju mērāma mala beidzas. Piemērā redzi, ka līnija ir 10 cm gara.
lineals.png tuvplans_lineals.png
Ja vajag izmērīt garāku priekšmetu, izmanto MĒRLENTI. Ar mērlenti arī ērtāk mērīt priekšmetus, kas nav taisnstūraini. Mērlenti izmanto šuvēji, remonta strādnieki u.c.
 
suveja_merlente.png suveja_mera_vidukli.png 
merlente.png tetis_merlente.png
 
Kā tu vari noskaidrot savu garumu? Visvienkāršāk ir nostāties pie sienas, palūgt, lai kāds uzzīmē līniju virs tavas galvas. Tad ir jāizmēra attālums no grīdas līdz uzzīmētajai līnijai.
Bet visērtāk izmantot speciālos AUGUMA MĒRĪTĀJUS. Ar tiem augumu mēra medmāsa ārsta kabinetā. Tos var arī nopirkt un pielikt arī savā istabā pie sienas. Tikai tad ir svarīgi to precīzi pielikt, mērot attālumu no grīdas.
 
Auguma_meritajs.png mamma_mera_augumu.png
 
Ikdienā ir arī citas situācijas, kad ir jāmēra kādi attālumi, piemēram sportā tāllekšanā.
 
talleksana.png
 
Ko nozīmē skaitļi uz lineāla?
 
lineals.png
 
Uz lineāla un mērlentes noteiktos attālumos ir novilktas līnijas. Pie garākajām līnijām uzrakstīti skaitļi. Tie apzīmē mērvienības centimetrus. Mazākās līnijas ir milimetri.
 
Lai nebūtu vienmēr jāraksta garo mērvienības nosaukumu, to ir pieņemts pierakstīt saīsināti:
Svarīgi!
1 centimetrs = 1 cm
Ir pieņemts, ka priekšmetu garāko malu sauc par garumu, bet šaurāko par platumu.
garums_platums.png