tuvredziba.jpg
Ja cilvēks skaidri saskata tikai tos priekšmetus, kuri atrodas tuvumā, viņš ir tuvredzīgs.
  
talredziba.jpg
Tālredzīgs cilvēks skaidri redz tālumā, bet grūtības sagādā tuvu priekšmetu aplūkošana.
 
Gan tuvredzību, gan tālredzību var koriģēt ar briļļu palīdzību.
 
Untitled-13e.jpg
Tālredzības gadījumā attēls veidojas it kā aiz tīklenes. Tālredzīgam cilvēkam jānēsā brilles, kas gaismas starus apkopo - ar izliektiem stikliem.
 
MYOPIA1.gif
Tuvredzības gadījumā attēls veidojas pirms tīklenes, nevis uz tās. Cilvēkam ir jālieto brilles ar ieliektiem stikliem, lai gaismas starus izkliedētu.
 
Lai saudzētu redzi, ir jāatceras:
  • Nevajadzētu lasīt vājā vai pārāk spilgtā apgaismojumā. Rakstot, apgaismojumam ir jākrīt tā, lai no rokas uz papīra nekristu ēna. Lasāmajam tekstam ir jābūt apmēram 30 cm no acīm. Nevajadzētu lasīt, braucot transporta līdzeklī, jo tad nepārtraukti mainās attālums līdz grāmatai un tā ir liela slodze muskulim, kas regulē lēcu.
  • Uzturoties spilgtā saulē, acis ir jāaizsargā ar saulesbrillēm, sevišķi ziemā, kad sniegs un ledus atstaro gaismu.
  • Ja acī ir iekļuvusi svešķermeņi vai kodīgas vielas, tie ir jāizskalo zem tekoša ūdens strūklas. Ja acī ir iešļakstījusies skābe, pēc skalošanas ar ūdeni aci var izskalot ar vāju dzeramās sodas šķīdumu, bet, ja ir bijusi saskare ar sārmu - ar vāju borskābes šķīdumu. Pēc tam ir jāgriežas pie ārsta.
 
Atsauce:
Cilvēka anatomija, fizioloģija, higiēna 9. klasei./ Maruta Kusiņa. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2007. - 200 lpp.:il. - izmantotā literatūra:130. - 131.lpp