adam_liver_8850_jpgb.jpg
Aknas ir liels orgāns. Tās atrodas labajā pusē zem ribu loka.
 
liver_hemodialysisff.jpg
Aknām piegādā asinis lielā asinsrites loka artērija. Tās saņem asinis arī pa aknu vārtu vēnu no zarnām. Aknu vārtu vēna aknās sazarojas daudzos kapilāros, kuros notiek nozīmīgas reakcijas.
 
Aknu funkcijas:
  1. Aknas attīra asinis no kaitīgām vielām. Tās noārda alkoholu, medikamentus un citas organismam kaitīgas vielas. Aknas aiztur dažus metālus, piemēram, dzīvsudrabu, varu, svinu. Metāli, uzkrājoties aknās, var tām kaitēt. Tādēļ ir jāizvairās no mašīnu izplūdes gāzēm, jo tās satur dzīvsudraba tvaikus un svina oksīdus.
  2. Aknas no asinīs esošajām aminoskābēm spēj veidot citas aminoskābes vai arī pārvērst tās par taukiem un ogļhidrātiem. Ir arī tādas aminoskābes, kuras aknas nespēj sintezēt (neaizvietojamās aminoskābes) un tās ir regulāri jāuzņem ar uzturu.
  3. Aknas veido žulti. Tās noārda bojā gājušos eritrocītus un izmanto to sastāvā esošo hemoglobīnu  žults veidošanai.
  4. Aknas veido urīnvielu no asinīs nonākušajiem indīgajiem amonija jonu saturošajiem sāļiem, kas radušies, sašķeļoties olbaltumvielām. Tālāk urīnvielu no asinīm izvada nieres.
  5. Aknas uzkrāj rezerves cukuru glikogēnu. Asinīs cukurs glikoze ir noteiktā koncentrācijā. Ja glikozes ir par daudz, aknas to uzkrāj rezerves cukura - glikogēna veidā. Kad glikozes asinīs ir par maz, šis cukurs atkal  tiek pārvērsts par glikozi.
  6. Aknas piedalās organismam nozīmīgu vitamīnu, piemēram, B12, kā arī holesterīna un citu vielu sintezēšanā.
  7. Aknas spēj uzkrāt lielu asiņu daudzumu, tāpēc tās sauc par asiņu depo.
 
Aknas ir jāsaudzē.Tie, kas lieto daudz alkohola, nodara pāri aknām, jo tām ir nepārtraukti jāattīra asinis no šīs indes. Alkoholiķi bieži slimo ar aknu cirozi - slimību, kuras laikā iet bojā aknu šūnas un to vietā veidojas saistaudi. Aknu cirozes attīstību var veicināt arī uzturā pārmērīgi daudz lietota trekna gaļa.
 
liver_cirrhosis_67105924d.jpg
  
Atsauce:
Cilvēka anatomija, fizioloģija, higiēna 9. klasei./ Maruta Kusiņa. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2007. - 200 lpp.:il. - izmantotā literatūra: 69.-70..lpp