Anatomijas zināšanu nozīme
Svarīgi!
Anatomija ir zinātne, kas pēta cilvēka organisma uzbūvi.
Nosaukums ,,anatomija" ir cēlies no grieķu valodas vārda anatome, kas nozīmē pāršķelšana. Senāk līķu griešana jeb preparēšana bija vienīgā metode, kā pētīt cilvēka ķermeņa uzbūvi. Mūsdienās mediķi izmanto rentgenogrāfijas metodi. Šī medicīnas nozare piedzima 1895. gadā, vācu fiziķim Vilhelmam Rentgenam savā laboratorijā nejauši atklājot īpašu starojumu, kas ātri ieguva klīnisku pielietojumu.Rentgenogrāfijas izmeklējumā iegūst ķermeņa daļu kaulu attēlus vai kontrastētu orgānu attēlus dažādās projekcijās.
 
rentgenology.jpg
Cilvēka zobu rentgena attēls
 
2.jpg
 
Datortomogrāfija (DT) ir rentgenizmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un orgānu plāna slāņa (\(0,5-5,0\) \(mm\)) šķērsgriezuma attēli.
 
f2a0d34a00caae18f4b501d105963830.jpg
 
Ultrasonogrāfija (US) ir nekaitīga un nesāpīga diagnostiska procedūra, kurā attēlu iegūšanai lieto augstas frekvences viļņus - ultraskaņu. Ultrasonogrāfija ir ātri izdarāms izmeklējums, ko bez riska var veikt arī grūtniecēm.
Svarīgi!
Fizioloģija ir zinātne, kas pēta organisma darbību.
2010-10-19_kardiogramma.jpg
 
Viena no fizioloģijas pētīšanas metodēm ir elektrokardiogrāfija. Elektrokardiogrāfija ir elektrisko impulsu pierakstīšana no dažādām sirds daļām un tālāka to analizēšana.
Svarīgi!
Higiēna ir zinātne, kas pēta dzīves un darba apstākļu ietekmi uz cilvēka veselību un izstrādā pasākumus, kas novērstu dažādas slimības, nodrošinātu optimālus dzīves apstākļus, saglabātu veselību un paildzinātu mūžu.
33382512828980761_l.jpg
Jebkura mācību kabineta iekārtai ir jāatbilst higiēnas prasībām
 
udens_analizes.jpg
 
Pārtikas produktiem regulāri tiek veiktas analīzes, ar kuru palīdzību nosaka, vai produkti atbilst higiēnas prasībām.
 
Video par rentgenstaru atklāšanu:
 
 
Atsauce:
Cilvēka anatomija, fizioloģija, higiēna 9. klasei./ Arnolds Valtneris, Aina Visocka - Rīga: Zvaigzne ABC, 2001. - 188 lpp.:il. - izmantotā literatūra:7.lpp
Attēli no http://neodent.by/
https://bigo.lv/lv/home/details/1633