Elpošanas orgānu slimības ir ļoti bieži sastopamas. Ar tām ir slimojis ikviens no mums, piemēram, ar iesnām vai gripu. Elpceļu slimības galvenokārt izraisa vīrusi un baktērijas. (Video angļu valodā: Vīrusu infekcija)
 
Apskatīsim svarīgākās saslimšanas, no kurām īpaši jāuzmanās, jo tās mūsdienās ir plaši izplatītas un reizēm pat dzīvībai bīstamas.
 
Bieži sastopama elpošanas orgānu slimība ir bronhu gļotādas iekaisums jeb bronhīts. Cilvēkam ir klepus. Bronhīts ir savlaicīgi jāārstē, citādi var rasties astma (alerģiska slimība ar lēkmjveida aizdusu) vai plaušu karsonis jeb pneimonija (plaušu iekaisums). Pneimonijai raksturīgs straujš sākums ar pēkšņu temperatūras paaugstināšanos līdz pat 39-40 C, sauss un mokošs klepus, reizēm durošas sāpes krūtīs (iekaisušā pusē).
Pneimonijas gadījumā nereti nepieciešams ārstēties slimnīcā. Lai pilnībā izārstētos, var būt nepieciešamas 3-4 nedēļas.
 
tuberculosis-of-the-lungss.jpg
 
Tuberkuloze ir infekcijas slimība, kuru izraisa tuberkulozes nūjiņa jeb Mycobacterium tuberculosis. Visbiežāk tuberkuloze skar plaušas. Taču ar asins straumi infekcija var izplatīties pa visu organismu un skart tādus orgānus un sistēmas, kā nieres, mugurkaulu, gūžas kaulus un locītavas, dzimumorgānus, acis, limfmezglus, galvas smadzenes, u.c.
 
Ar tuberkulozi inficējas gaisa - pilienu ceļā. Tuberkulozi izplata tikai tie cilvēki, kuri ir slimi ar plaušu tuberkulozi. Šiem cilvēkiem plaušās, pateicoties iekaisumam, atrodas daudz tuberkulozes nūjiņas. Slimais cilvēks klepojot, šķaudot, runājot apkārtējā vidē ar sīkiem siekalu pilieniņiem izdala arī tuberkulozes izraisītājus.
 
Jebkurš no mums var ieelpot plaušās šos gaisā esošs baciļus. Inficēties ar tuberkulozi var pat vienreiz ieelpojot tuberkulozes nūjiņas. Ir zināms, ka inficējas tikai 30 % no visiem cilvēkiem, kuriem bijis kontakts ar tuberkulozi. Izšķiroša loma te ir cilvēka imūnsistēmai.
 
lunge_roentgen_normal.jpg
Ārsts pēc plaušu rentgenuzņēmuma izvērtē plaušu veselību.
 
400_F_7929981_0uKTnZIFp4gCfSDMulAP2VZent0lJrxA.jpg
Plaušu rentgena attēla iegūšana nav pacientam sāpīga.
 
Gripa ir akūta infekcijas slimība. Gripa skar galvenokārt elpošanas orgānu sistēmu un īpaši maziem bērniem, cilvēkiem pēc 60 – 65 gadiem un pacientiem, kuriem ir kādas nopietnas, hroniskas slimības, ir bīstama ar tās izraisītajām komplikācijām.
 
Kādi ir gripas iemesli?
 
Gripu izraisa vīruss, it kā samērā labi izpētīts. Gripas vīrusam izdala trīs tipus – A,B un C. Iemesls, kāpēc ar gripas vīrusu tik grūti cīnīties, ir tā antigēnu struktūras mainīgā daba. Tas rada grūtības izstrādāt vakcīnu, efektīvu ilgstošā laika periodā. Katru gadu gripas sezonas nobeigumā tiek izteiktas prognozes un plānoti pasākumi nākošā gada gripas vīrusa tipam.
 
Situāciju sarežģī arī tas, ka nereti gripas vīrusa tipi kombinējas.
 
Svarīgi!
Smēķēšana ir bīstamākā elpošanas orgānu ienaidniece! 
Smēķēšanas iespaidā:
  • Kaitīgo ķīmisko savienojumu ietekmē uz bronhu gļotādas var rasties hroniskas elpceļus nosprostojošas plaušu slimības, kam raksturīga emfizēma — plaušu gaisa maisu plīšana, kā arī hronisks bronhīts. Emfizēma samazina spēju uzņemt skābekli un izdalīt ogļskābo gāzi.
  • Smēķējot tiek provocēts astmas saasinājums.
  • Vērojama arī plaušu imūnā reakcija pret kaitīgajiem savienojumiem, kad plaušās veidojas šķiedras, kas neļauj veikt normālu gaisa apmaiņu.
  • Smēķētājiem 22 reizes biežāk attīstās plaušu vēzis. Ja cilvēks smēķē ilgstoši, rodas iespēja veidoties citu orgānu audzējiem — deguna un mutes gļotādā, mēlē, siekalu dziedzeros, rīklē, balsenē, barības vadā, kuņģī, nierēs, urīnpūslī, dzimumloceklī, aizkuņģa dziedzerī vai resnajā zarnā.
 
 
Galvenie noteikumi, lai izsargātos no elpošanas orgānu slimībām, ir:
  1. Organisma norūdīšana, piemēram, gaisa un ūdens peldes, aplaistīšanās ar aukstu ūdeni. Norūdīšana pastiprina organisma aizsargspējas.
  2. Telpu vēdināšana. Jo vairāk telpā ir cilvēku, jo vairāk gaisā ir dažādu slimību izraisītāju. Tāpēc starpbrīžos telpas ir obligāti jāvēdina.
  3. Atturēšanās no alkohola lietošanas un smēķēšanas - abi šie netikumi mazina organisma aizsargspējas.
 
Ja cilvēks ir saslimis ar elpošanas orgānu slimībām, tad jāatceras, ka vairums no tām izplatās pa gaisu - kā pilienu infekcija, tāpēc šķaudīšanas un klepošanas laikā ir jālieto salvetes un nevajadzētu apmeklēt sabiedriskas vietas, lai neaplipinātu līdzcilvēkus. Arī ārstu vajadzētu aicināt uz mājām, nevis apmeklēt poliklīniku!
 
Sneeze3.jpg
 
Atsauce:
Attēli no http://www.kmle.co.kr/search.php?Search=droplet+infection&Page=4
http://www.tiptheplanet.com/wiki/Sneezing
http://radiologie-ac.de/en/?Diagnostics:Conventional_x-rays
http://us.fotolia.com/id/7929981