Zīdītāji ir mugurkaulnieki, kuri mazuļus baro ar pienu.
Mūsdienās ir zināmas vairāk kā 4000 zīdītāju sugu.
Viens no mazākajiem zīdītājiem - pundurlēcējpele, kas dzīvo Āzijā, sver apmēram 3 gramus (video: Pundurlēcējpele), bet lielākais - zilais valis, sver apmēram 5 tonnas (video: Zilais valis).
 
z.png
Zīdītāju kājas ir novietotas zem ķermeņa, nevis vērstas uz sāniem no tā. Tas atvieglo pārvietošanos pa sauszemi. Kāju un ķermeņa proporcijas dažādām sugām ir atšķirīgas - tās radušās kā pielāgojums dzīves videi. Piemēram, roņiem pakaļkājas ir lāpstveidīgas - ar šādām peldpleznām var airēties peldot.
 
Zīdītāju klases pārstāvjiem piemīt īpašības, kuru nav citiem dzīvniekiem.
 
ss.png
1. Piens veidojas mātītēm piena dziedzeros. Ar mātes pienu mazuļi saņem gan dzīvei nepieciešamās vielas, gan iegūst neuzņēmību pret slimībām.
 
6.png
2. Vairumam zīdītāju mazuļi attīstās mātītes ķermenī speciālā orgānā dzemdē.
Attēlā redzam ar ultrasonogrāfijas metodi iegūtu kaķenes dzemdes attēlu - tajā attīstās pieci kaķēni.
 
n.png
3. Zīdītāju ādā ir sviedru un tauku dziedzeri. Ar sviedriem tiek izvadīti vielmaiņas galaprodukti un atdzesēts ķermenis.
 
3.png
4. Ādu klāj apmatojums. Tas palīdz saglabāt siltumu, pasargā no karstuma un samirkšanas. Dažu sugu zīdītājiem, piemēram, delfīniem, āda ir kaila.
 
Zīdītājiem ir labi attīstīta nervu sistēma un maņu orgāni. Tāpat kā putniem, zīdītājiem ir nemainīga ķermeņa temperatūra, kura nav atkarīga no apkārtējās vides. Tāpēc zīdītāji spēj pielāgoties dzīvei dažādās vidēs. Zīdītāji ir visaugstāk attīstītākie mugurkaulnieki.
 
Atsauce:
Attēli no: http://www.pets4homes.co.uk/images/articles/2651/large/canine-dam-milk-production-and-drying-up-timescales-54ede885634ba.jpg
http://res.cloudinary.com/dk-find-out/image/upload/q_80,w_1440/DCTM_Penguin_UK_DK_AL1056067_vez0le.jpg
http://loveforpilates.com/wp-content/uploads/2014/10/sweat.jpg
http://www.ashefaa.com/pictures/Ani/114.jpg
http://ktspets.co.uk/image/data/horse%20banner2.jpg