paramecium_lettered (1).png
  
Tupelītes ir vienšūņi, kuru ķermenim ir kurpes zoles forma. Ķermenim formu piešķir stingrais ārējais apvalks.
 
Pārvietošanos nodrošina daudzās skropstiņas. (Video angļu valodā: Tupelītes pārvietošanās.)
 
Elpošana tām notiek ar visu ķermeņa virsmu.
 
Barošanās. Tupelītei, atšķirībā no amēbām, ir šūnas mute un rīkle (C). Barību ievada mutē, vēzējot ap muti esošās skropstiņas. Tupelīte barojas galvenokārt ar baktērijām. Ap barības piciņu vienšūņa ķermenī izveidojas gremošanas vakuola (D), kurā no citoplazmas ieplūst gremošanas sula. Gremošanas sulas ietekmē sarežģītās barības vielas sašķeļas vienkāršākās vielās. Tās uzsūcas citoplazmā un piedalās amēbai vai citam vienšūnim raksturīgo vielu veidošanā. Pēc tam gremošanas vakuolas pievirzās pie ķermeņa sieniņas un nesagremotās barības atliekas izgrūž laukā. Amēbām tas notiek jebkurā ķermeņa vietā, bet tupelītēm caur muti. Vienšūņu ķermenī var vienlaikus atrasties vairāki desmiti gremošanas vakuolu.
 
Lieko ūdeni izvada caur pulsējošo vakuolu (E). (Video: Tupelītes pulsējošo vakuolu darbība)
 
84689_orig.png
Attēlā: Tupelītes dalīšanās 
 
Vairošanās. Tupelītei ir lielais un mazais kodols (A, B), kuri regulē tupelītes vielmaiņu un vairošanos.
Tupelītes vairojas daloties. Laiku pa laikam tupelītēm notiek dzimumprocess - divas tupelītes satuvinās un apmainās ar mazo kodolu daļām. Tā notiek iedzimtības informācijas apmaiņa starp diviem īpatņiem.
 
Pazeminoties ūdens temperatūrai, palielinoties piesārņojumam vai ūdenim izžūstot, vienšūņu kustības kļūst gausākas. Uz ķermeņa virsmas no citoplazmas izdalās ūdens un vielas, kas ap ķermeni veido blīvu apvalku. Vienšūņi veido cistu un pāriet miera stāvoklī. Iestājoties labvēlīgiem apstākļiem, vienšūņi atgūst agrāko izskatu un kļūst aktīvi. Cistas stāvoklī vienšūņi ne tikai saglabājas sliktos apstākļos, bet arī izplatās ar vēja un dzīvnieku starpniecību.
 
Nozīme.
  1. Tupelītes apēd ļoti daudz baktēriju un tādējādi attīra ūdeni.
  2. Vienšūņi noder par barību zivju mazuļiem, vēžiem (dafnijām un ciklopiem) un odu kāpuriem, ar kuriem, savukārt, barojas zivju mazuļi un citi dzīvnieki.