Teorija

Indīgās sēnes satur vielas, kas var izraisīt smagu saindēšanos. Saindēšanās pazīmes ir vemšana, sāpes pakrūtē, caureja, pat krampji un apziņas zaudēšana. Tāpēc ievākt drīkst tikai labi pazīstamas sēnes. Saindēties var arī ar ēdamajām sēnēm, kuras ir pāraugušas, kļuvušas vecas un ir tārpainas.
 
Izplatītākās indīgās sēnes ir mušmires.
 
2011_Amanita_phalloides_1.png
Zaļā mušmire tiek uzskatīta par Latvijas indīgāko sēni, tā ir viena no indīgākajām sēnēm pasaulē. Lielākā daļa cilvēku, kas ir miruši no saindēšanās ar sēnēm, ir miruši tieši no zaļās mušmires apēšanas.
 
balta_musmire.jpg
Baltā mušmire ir otra indīgākā sēne Latvijā aiz zaļās mušmires. To apēdot, saindēšanās pazīmes parādās vēlu, pēc astoņām līdz 40 stundām, kad jau skarti dzīvībai svarīgi orgāni. Raksturīgākie simptomi ir vemšana un caureja.
 
sarkana_musmire.jpg
Sarkanā mušmire ir ļoti indīga, saindēšanās gadījumos rodas redzes un kustību traucējumi, nesamaņas stāvoklis, halucinācijas, traucējumi zarnu darbībā, krampji. Saindēšanās pazīmes parādās pēc 20 minūtēm līdz 2 stundām.
 
panteru_mušmire.jpg
Panteru mušmires, līdzīgi sarkanām mušmirēm, satur psihoaktīvas vielas.
 
Ja cilvēks ir saindējies ar sēnēm, nekavējoties ir jāizsauc medicīniskā palīdzība. Pirms mediķu ierašanās ir jādod slimniekam dzert silts ūdens, jāmēģina izraisīt vemšanu, jālieto aktivētā ogle, stipra tēja vai kafija.
 
Atsauce:
Attēli no:
Zaļā mušmire - http://miko.ldm.gov.lv/Mscln_images/2011_Amanita_phalloides_1.jpg
Sarkanā mušmire - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Amanita_muscaria_3_vliegenzwammen_op_rij.jpg
Panteru mušmire - http://www.naturephoto-cz.com/photos/maly/panteru-musmire-xxx634.jpg
Baltā mušmire - http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Amanita_virosa#/media/File:Amanita_virosa-03.jpg